WhatsApp je postao neizostavan deo svakodnevnog života, služeći kao platforma za komunikaciju sa prijateljima, porodicom, kolegama i čak poslovnim partnerima.
Međutim, rastuća popularnost ove aplikacije dovela je do povećanja broja prevara sa lažnim ponudama za posao, posebno kada ponude dolaze od nepoznatih izvora.
Šta su prevare sa zapošljavanjem na WhatsApp-u?
Tipična prevara počinje porukom koja nudi primamljiv posao od kuće uz visoku platu, često daleko iznad tržišnih uslova. Iako ovakve ponude zvuče primamljivo, posebno za početnike i one koji traže posao, ovo je siguran znak prevare. Pravi poslodavci retko koriste WhatsApp za regrutovanje, a kamoli da šalju ponude bez prethodnog kontakta putem telefona ili emaila.
Kako prepoznati prevaru?
Jedan od najočiglednijih znakova prevare je neočekivana ponuda bez prethodnih razgovora. Takođe, ako od vas neko traži lične podatke ili vas pritiska da brzo aplicirate zbog “ograničenih pozicija”, verovatno je u pitanju prevara. Preporučuje se da odmah proverite ponudu pozivom kompaniji ili konsultovanjem sa porodicom i prijateljima.
Međunarodne ponude za posao
Još jedan čest oblik prevare su ponude za rad u inostranstvu, koje najčešće dolaze sa međunarodnih brojeva. Ove prevare često uključuju zahtev za uplatom novca pod izgovorom “registracije” ili “prijave”. Pravi poslodavci nikada neće tražiti novac da biste se pridružili njihovoj kompaniji.
Kako se zaštititi?
Najbolja strategija je jednostavna – ne odgovarajte na neočekivane ponude za posao putem WhatsApp-a i uvek proveravajte izvor pre nego što nastavite dalje. Pratite svoju intuiciju i uvek se konsultujte sa bliskim osobama pre nego što donesete odluku.
Izvor: Report.rs, Foto: Pixabay