Kina ima ambiciozne planove za razvoj tehnologije senzora, kontrole pokreta i interakcije između mašina. To bi trebalo da inicira pravu robotsku revoluciju.
Ova ambicija privukla je pažnju i tehnoloških giganata poput Tesle, koji ulažu milijarde u razvoj humanoidnih robota.
Kina ne teži samo razvoju ovih robota, već i njihovoj masovnoj proizvodnji u naredne dve godine. Da bi to postigli, kineska vlada aktivno privlači kompanije u ovu industriju, postavlja standarde za razvoj robotike, produbljuje međunarodnu saradnju i razvija talente.
Iako se konkretni planovi ne spominju u dokumentu, ističe se da bi humanoidni roboti mogli promeniti tržište na način sličan računarima, pametnim telefonima i električnim vozilima. Očigledno je da se Kina priprema za novo doba tehnološke revolucije.
Nedavno su informacije o ovim planovima procurile u javnost, što je rezultiralo rastom cena deonica kineskih kompanija u oblasti robotike. Jedna od njih, Fourier Intelligence, već je predstavila humanoidnog robota GR-1 sa naprednim sposobnostima. Planira se masovna proizvodnja ovog robota krajem ove godine, sa isporukom više hiljada primeraka sledeće godine. Takođe, planira se saradnja s kompanijama koje razvijaju veštačku inteligenciju kako bi poboljšali sposobnosti robota, piše Zimo.
Kineska prednost u istraživanjima obuhvata 37 od 44 ključne i rastuće tehnologije, uključujući robotiku, veštačku inteligenciju i kvantne računare. To ukazuje na ozbiljnu nameru da Kina postane globalni lider u tehnološkim inovacijama.
Izvor: Report.rs, Foto: Pixabay