U svetu penzijskih sistema, Holandija se izdvaja kao neprikosnoven lider za 2023. godinu, prema istraživanju američke kompanije Merser.
Nadmoćnost koju ima Holandija ogleda se u visokoj oceni od 85,0 poena prema CFA Globalnom penzijskom indeksu. To ih čini ne samo najboljim u ovom trenutku, već i osvajačem zlatne medalje u ovoj trci za penzijskim sistemom budućnosti.
Prošlogodišnji šampion, Island, morao je da se zadovolji drugim mestom s rezultatom od 83,5 poena, dok je Danska uspela da zauzme bronzanu poziciju sa ocenom od 81,3 poena. Pohvale i ocena “A” od strane Mersera nisu se dodeljivale samo ovim zemljama. Izrael je bio jedini koji se pridružio ovom ekskluzivnom klubu, pokazujući koliko su napredovali u razvoju svojih penzijskih sistema.
Istraživanje je procenilo penzijske sisteme čak 47 zemalja, a poslednje mesto zauzela je Argentina. Na drugom kraju spektra, Sjedinjene Američke Države zauzele su 22. mesto, dok se Kina smestila na 30. mesto. Srbija nije bila uključena u istraživanje, ali ovaj rezultat dodatno podvlači važnost pravilnog upravljanja penzijskim sistemima širom sveta.
Izveštaj takođe ističe zabrinjavajuću činjenicu da su penzije širom sveta suočene sa pritiscima kakve do sada nismo videli. Dugoročno, pad nataliteta postavlja ozbiljne izazove pred nekoliko ekonomija i penzijskih sistema. To se posebno odražava na zemlje kao što su Italija i Španija, čiji su rezultati održivosti pod znakom pitanja.
Ohrabrujuća vest dolazi u obliku veštačke inteligencije (AI). Prema izveštaju, AI ima potencijal da revolucionizuje penzijske sisteme putem efikasnijeg donošenja odluka i optimizacije investicija. To ne samo da obećava bolju budućnost za penzijske sisteme, već i za buduće generacije penzionera.
Izvor: Report.rs, Foto: Pixabay