Nakon povratka turista posle pandemije COVID-19, Japan i Indonezija, zajedno s prelepim ostrvom Bali, suočavaju se s nezapamćenim prilivom posetilaca.
Prekomerni turizam postaje izazov koji zahteva hitne mere, a obe zemlje dele slične strategije suočavanja s ovim problemom.
Japan je rešio da se suoči s prekomernim turizmom lansiranjem ambicioznih inicijativa u svojim ključnim gradovima. Na primer, Kjoto je preduzeo korake kako bi se pripremio za nadolazeću jesenju sezonu, koja tradicionalno privlači najveći broj posetilaca zbog svojih čarobnih jesenjih pejzaža. Očekuje se da će ova drevna prestonica doživeti potpuni povratak turista ove jeseni.
Kako bi se nosili s prilivom posetilaca, Kjoto je najavio niz mera. To su: Povećanje broja autobusa, ukidanje jednodnevnih autobuskih karata i otvaranje privremenih skladišta za prtljag na železničkim stanicama.
Gradonačelnik Kjota je u septembru predstavio plan za rebalansiranje budžeta za fiskalnu godinu, u okviru kojeg je izdvojeno 140 miliona jena za suočavanje s prekomernim turizmom.
S druge strane, Japan sada podstiče turiste da istraže manje poznate destinacije. U nadi da će ostvariti održiviji model razvoja turizma na duži rok. Ova inicijativa ima za cilj ravnotežu između privlačenja posetilaca i očuvanja prirodnih i kulturnih bogatstava zemlje.
Indonezija takođe ne ostaje po strani u borbi protiv prekomernog turizma. Ostrvo Bali, koje je često cilj brojnih turista, sada razmatra mere kako bi se ograničio pritisak na svoje resurse. Očekuje se da će se fokusirati na promociju manje posećenih ostrva i oblasti kako bi se rasteretio Bali.
U suštini, i Japan i Indonezija shvataju da je borba protiv prekomernog turizma od suštinskog značaja za očuvanje svojih dragocenih destinacija i održivi razvoj turizma. Ove zemlje se nadaju da će ove strategije pomoći u stvaranju balansa između privlačenja turista i očuvanja autentičnosti svojih čarobnih mesta.
Izvor: Report.rs, Foto: Pixabay