U današnjem društvu, starletizam i narcizam postaju sveprisutne teme koje duboko utiču na živote mladih devojaka.
Starletizam, naglašavanje spoljašnje privlačnosti i ograničene kulture, često ide ruku pod ruku sa narcizmom, preteranim samoljubljem i egocentričnim ponašanjem. Ovi fenomeni imaju duboke posledice na individualno ponašanje i šire društvene aspekte.
Devojke su sve više izložene pritiscima da se pridržavaju izgleda i ponašanja koje propagira današnje društvo i pogrešan sistem vrednosti.

Ovo može dovesti do niskog samopouzdanja, potrebe za privlačenjem pažnje, poremećaja ishrane i anksioznosti. Narcizam i narcistički obrasci ponašanja takođe mogu otežati izgradnju zdravih odnosa, jer se fokus prvenstveno stavlja na sebe, umesto na empatiju i pažnju prema drugima.
Društvo takođe trpi posledice ovih fenomena. Kultura brze zabave i trenutnog zadovoljstva dovodi do smanjene sposobnosti koncentracije i dubokog razmišljanja. Ovakav mentalni sklop otežava suočavanje sa složenim problemima i promoviše površnost u svim sferama života. Odnosi i veze postaju površni, sa naglaskom na trenutnom zadovoljstvu umesto na dugotrajnim vrednostima.
Pritom, digitalno doba dodatno pojačava ove trendove.

Društvene mreže postaju platforme za samopromociju i stvaranje “lažnih” identiteta, gde se vrednost meri brojem lajkova i pratilaca. Profili se najčešće koriste i za manipulaciju i “čuvanje drugih opcija”, ali i za “lečenje” kompleksa.
Ovo otežava formiranje stvarnih i dubokih veza, jer se komunikacija često svodi na površne interakcije.
Kako bismo prevazišli ove izazove, potrebno je promovisati sveobuhvatno obrazovanje o samopouzdanju, mentalnom zdravlju i vrednostima koje idu dalje od površinskih atributa. Takođe, važno je podsticati kritičko razmišljanje i kultivisati empatiju kako bi se izgradili autentični odnosi.
Društvo treba da podrži napore koji promovišu dublje razumevanje i pozitivan uticaj na mentalno zdravlje mladih žena.
Izvor: Report.rs, Foto: Freepik