Pripreme, trčanje i samo učestvovanje na maratonu podmlađuju arterije za četiri godine i samim tim produžavaju život, pokazuje studija.
Na osnovu studije koju je sprovela naučnica Šarlot Manisti sa svojim kolegama, najveću korist od trčanja maratona imali su stariji i sporiji muškarci koji su na početku treninga imali relativno visok krvni pritisak. Ono što nisu uspeli da ustanove je zbog čega su upravo oni imali najveću korist.
Tokom studije čiji su rezultati objavljeni u stručnome časopisu “American College of Cardiology”, praćeni su zdravstveni podaci 138 učesnika Londonskog maratona 2016. i 2017. koji su u njemu učestvovali prvi put.
U proseku se radilo o 49 odsto muškaraca starosti 37 godina koji nisu trčali više od dva sata nedeljno pre početka studije. Prosečno vreme maratona na kraju studije bilo je 5,4 časa za žene i 4,5 časa za muškarce.
Naučnici su pregledali sve učesnike istraživanja pre početka treninga i nakon završetka maratona dugog 42 kilometra da bi ustanovili kakav je uticaj imao na krutost njihovih arterija.
Otvrdnjavanje arterija ili ateroskleroza uobičajen je deo starenja. Povećava rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti poput moždanog i srčanog udara i sa njima povezanih stanja koja su istovremeno povezana i sa demencijom i bolestima bubrega.
Tokom šestomesečnog treninga arterije učesnika studije postale su elastičnije, a zna se da njihova elastičnost smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Naučnici su ustanovili i da se krvni pritisak učesnika istraživanja smanjio kao da su im prepisivane tablete. Zanimljivo je da su najveću zdravstvenu korist imali upravo oni učesnici koji su bili u najlošijoj fizičkoj kondiciji.
Britansko udruženje za zdravlje srca (BHF), koje je finansiralo studiju ističe da sličan efekat imaju i neke druge aerobne vežbe.
Dr Šarlot Manisti upozorila je da se osobe koje znaju da pate od srčanih ili nekih drugih bolesti, pre početka bavljenja maratonom, kao uostalom i bilo kojim drugim sportom moraju posavetovati sa svojim doktorom.
„Trening je najbolje započeti nekoliko meseci pre maratona. Najpre se treba zagrejati i postupno povećavati pretrčane kilometre. Ne treba zaboraviti ni povremeni odmor između ruta kako bi se zglobovi i mišići oporavili i ojačali. U slučaju bilo kakvih zdravstvenih problema treba se posavetovati sa doktorom“, savetuje dr Manisti.
Izvor: Daily Mail, Foto: Pixabay