Marko Veljković i Report.rs su danas ugostili Lazara Lazića, basistu metal benda Bitter Taste i velikog ljubitelja i kolekcionara stripova.
S obzirom da Lazar najviše voli stripove o Betmenu, odlučio sam da ga kontaktiram i zamolim ga da sastavi listu stripova o Gotamskom superheroju koji su ostavili najveći utisak na njega.
Nadam se da će ljubitelji superherojskog stripa uživati u ovom tekstu, ali i da će oni koji tek planiraju da zakorače u ovaj svet izabrati upravo nešto sa ove zanimljive liste.
5. Betmen: Godina Prva (Batman: Year One):

Svako ko prati “superherojsku” strip scenu zna da izdavači s vremena na vreme većini likova promene takozvani “origin story”. Međutim, neke od tih zastarelih priča o nastanku umeju da nadmaše svoje naslednike. Upravo ova priča, objavljivana krajem osamdesetih godina prošlog veka predstavlja jednu od takvih, večnih priča o početku.
Napisana od strane Frenk Milera (kojeg ćemo u ovom članku spominjati još jednom) i ilustrovana od strane Davida Macukelija, priča počinje dolaskom dve osobe u Gotam. Džejms Gordon, inspektor policije doseljava se sa suprugom iz Čikaga kako bi stupio u službu gotamske policije. Nakon što svedoči zloupotrebi položaja svog kolege, Džim Gordon odlučuje da, pored borbe protiv kriminala u gradu, vodi borbu i protiv korupcije u svojim redovima.
Brus Vejn, milioner sa tragičnom životnom pričom, vraća se nakon dvanaest godina putovanja svetom, odlučan da ispuni obećanje koje je dao svojim preminulim roditeljima, i počinje svoj rat protiv kriminala. Još uvek nesigurni, i nespremni na opasnosti koje su pred njima, ova dvojica će, svako na svoj način, poći na nimalo lak put, i vremenom steći međusobno poverenje koje će prerasti u dugogodišnju saradnju u želji za ispunjenjem zajedničkog cilja.
Uzbudljiva i interesantna, ova priča po mom mišljenju predstavlja idealan početak za svakog ko želi da počne čitanje o pustolovinama mračnog viteza, ali ne zna kako.
4. Betmen: Ubistveni vic (Batman: the Killing Joke):

Osamdesete godine prošlog veka su definitivno bile presudne za rast i razvoj našeg najvoljenijeg heroja, ali i za celokupnu strip industriju zapadno od atlantskog okeana. Napisana 1988. godine od strane velikog Alana Mura (“Nadzirači”, “V for Vendetta”, “Iz Pakla”) i ilustrovana od strane Brajana Rolanda, ova priča jeste o nastanku, ali ne Betmenovom.
Naprotiv, ova priča je priča o nastanku jednog od najozloglašenijih i najbrutalnijih negativaca sa kojim će se naš mračni vitez suočiti i suočavati dugo, neki bi čak rekli i do kraja vremena.
Neimenovani inženjer odlučuje da napusti svoj posao u hemijskoj industriji, da bi postao stand-up komičar. Nakon što mu plan propada, on je osuđen da prihvata svakojake poslove ne bi li prehranio sebe i svoju trudnu ženu. Sve polazi naopako kada dobija angažman dvojce sumnjivih tipova da opljačka fabriku u kojoj je radio. Nakon katastrofe koja je usledila, umesto plašljivog inženjera, iz fabrike izlazi bledunjavi ludak zelene kose, klovn-princ zločina, Džoker.
Mnogi kritičari smatraju ovaj grafički roman za definitivnu priču o Džokerovom nastanku i svrstavaju je među najbolje Betmenove priče ikada objavljene. Definitivno delo koje trebate imati na polici, o kome ćete pričati i koje ćete preporučivati drugima.
3. Betmen: Povratak mračnog viteza (Batman: the Dark Knight Returns):

Gotam 1986. godine, distopijski raj za kriminalce i one odbegle od zakona. Brus Vejn, čovek od svojih 55 godina, sedi u svojoj vili i posmatra reportaže o novoj bandi “Mutantima” i njhovoj anarhiji. Ima 10 godina kako je, nakon smrti svog štićenika Džejsona Toda, odbacio masku i “ubio” Betmena. Ipak, svestan da je taj čin samo ohrabrio njegove neprijatelje, ojačao ih i osmelio, stari Brus odlučuje da obriše prašinu sa svog ogrtača, i “skreše” krila novoj generaciji zlikovaca. Samo što ovog puta, granice njegove brutalnosti ne postoje.
Još jednom, Frenk Miler postavlja standarde i podiže lestvicu pisanja priča o Betmenu, pa makar ta priča bila i alternativna, iz rubrike “šta bi bilo kad bi bilo”.
Ne, ovo nije priča o detektivu, mladom i energičnom milioneru sa misijom da zaustavi kriminal ali da u tom procesu on sam ne postane kriminalac. Ovo je priča o čoveku u godinama, umornom od svega i razočaranog u sve što ga okružuje. Ovo je priča o odmetniku koji ne želi kompromis, nema milosti i ne dopušta da mu išta stane na putu ka ostvarenju svog cilja, da stavi do znanja svima da, iako dugo godina nije bio na ulici, on je i dalje tu, posmatra.
Nepotrebno je dodavati išta više. Jedan nesvakidašnji klasik, koji je odavno prošao test vremena i pokazao jednu, koliko god to čudno zvučalo, mračniju, buduću verziju Betmena. Dok budete čitali, jedno pitanje će vam se konstantno motati po glavi: “Da li bi Betmen to zaista učinio?”. Ne trudite se da date odgovor. To nije taj Betmen.
2. Betmen: Muk (Batman: Hush):

Okej, dosta sa osamdesetima, pređimo na početak 21. veka. Scenarista Džef Leb i ilustrator Dim Li dobijaju zadatak 2002. godine da stvore priču o Betmenu koju niko nikada nije napisao i ilustovao. A kako najbolje napisati novu priču, nego sa novim negativcem.
Za našeg mračnog viteza, veče kao i svako drugo u Gotamu. Sve počinje jurnjavom mačke i miša. Tačnije, mačke i slepog miša. Međutim, sve polazi po zlu kada se Betmenovo uže misteriozno kida, i on pada sa velike visine zadobijajući ozbiljne povrede glave. Ležeći na betonu i u nesvesti, grupa lokalnih huligana odlučuje da demonstrira silu nad čovekom u ogrtaču. Iz te nimalo zavidne situacije, Betmena spašava Lovkinja (Huntress), i odvodi ga kod njegovog vernog pratioca, batlera Alfreda. On, vođen instrukcijama svog gospodara, kontaktira Brusovog prijatelja iz detinjstva, uglednog i uspešnog hirurga, doktora Tomasa Eliota.
Nakon uspešne operacije, Tomas i Brus obnavljaju svoje prijateljstvo i nostalgično se prisećaju vremena kada su bili deca. Ali, ni to vreme mira ne traje dugo, jer Brusov prijatelj Tomas biva ubijen od strane Džokera i njegove bande tokom jednog od njihovih napada na opersku dvoranu. Besan, Brus počinje da lovi sve veće i značajnije negativce tražeći pravi motiv iza njihovih dela. Ubrzo otkriva da svima njima upravlja jedna osoba, njemu potpuno nepoznata, osim podatka da je ta persona poznata pod imenom Muk.
Praćena brojnim zagonetkama, otkrovljenjima i prevratima, ovo delo jeste ništa drugo nego pravo osveženje za, mogu slobodno reći mitologiju Gotama kakvog smo do tada poznavali. Betmen: Muk je definitivno početak jednog novog doba kako za izdavačku kuću DC, tako i za njihovog prvaka u crnom spandeksu sa slepim mišem na grudima.
1. Betmen: Ludnica Arkam (Batman: Arkham Asylum):

Polako ali sigurno, došli smo do kraja ovog članka u kome smo ukratko analizirali neke od najboljih priča o mračnom vitezu. Zadatak nije bio nimalo lak, jer, ne može se višegodišnji opus o Betmenu svesti na samo par reči i nekoliko pasusa. Ova lista nije definitivna, kao ni njen redosled kojim sam se potrudio da približim ovog lika publici koja tek počinje da se interesuje za stripove o zaštitniku Gotama. Nadam se da sam vam dao pravu smernicu, i da nećete ostati ravnodušni ukoliko pročitate bar jednu od ovde navedenih dela.
Kad smo kod dela, počnimo sa predstavljanjem poslednjeg (ili prvog, kako god).
Betmen: Ludnica Arkam. Tačnije, pun naziv bi bio “Betmen: Ludnica Arkam, ozbiljna kuća na ozbiljnoj Zemlji”. Ironično, napisana od strane ne tako ozbiljnog scenariste Granta Morisona, poznatog po uvrnutim pričama i metafizičkim temama koje imaju malo smisla na prvo čitanje, a još manje dodira sa realnošću. Za ilustraciju se ovde pobrinuo Dejv Mek Kin, i mogu vam reći, odradio je đavolski dobar posao. Dovoljno je da samo prelistate nekoliko stranica i videćete crteže pune bizarnosti, uvrnutosti i sveukupnog mračnog tona kojim ova priča odiše.
A priča je sledeća: Prvog aprila, komesar Gordon obaveštava Betmena da su kriminalci, predvođeni Džokerom, okupirali ludnicu Arkam, psihijatrijsku ustanovu jedinu sposobnu za držanje najopasnijih zločinaca Gotama, i da prete da će poubijati svo osoblje ukoliko se glavni krivac za njihovo zatočeništvo ne pojavi i sastane sa njima. Betmen pristaje na uslove, odlazi u ustanovu, samo da bi zatekao sebe u zamci pametno postavljenoj od strane njegovih najljućih neprijatelja. Dok prolazi hodnicima ludnice, Betmen će se susresti sa mnogim zlotvorima grada kojeg se zakleo da će štititi, kao što su Strašilo (Scarecrow), Dvolični (Two-Face), Ludi Šeširdžija (Mad Hatter) i mnogi drugi. Ali, dok bude zalazio dublje kroz hodnike i dvorane, otkriće poreklo te zgrade ludila, istoriju njenog osnivača Amadeusa Arkama, kao i natprirodnu misteriju koja progoni vilu.
Jednom rečju, maestralno delo, ništa manje očekivano od veličine kakva je Grant Morison. Ovaj grafički roman neće vas ostaviti ravnodušnim, vraćaćete mu se i čitaćete ga iznova i iznova, otkrivaćete nešto što niste otkrili u prethodnom čitanju. A verujte mi, crtež i njegova grotesknost će kupiti vas mnogo pre nego što ćete skinuti strip sa police knjižare i odneti ga na kasu.
Ekipa portala Report.rs vam želi lep i uspešan početak nedelje.
Izvor: Marko Veljković, Report.rs, Foto: Unsplash
Pratite portal Report.rs na instagramu i fejsbuku