Mašine za pranje posuđa su postale nezamenljiv deo svake moderne kuhinje. Osim što rade i peru posuđe umesto vas, one takođe štede vaše vreme i novac. Ipak, kako biste maksimalno iskoristili njihove benefite, i kako bi one radile što efikasnije, potrebno je da se pridržavate određenih smernica za pravilno korišćenje sudomašine.
Pre upotrebe svakog uređaja, pa tako i sudomašine, najbolje je da pročitate korisničko uputstvo i detaljno se upoznate sa radom aparata. Međutim, nije reda slučaj da u uputstvima možete pronaći samo informacije koje su zakonom predviđene ili one kojima se proizvođač ograđuje od nestručnog rukovanja. Da biste saznali još nekoliko načina kako da pravilno koristite sudomašinu, kojih možda nema u uputstvu za korisnike, pročitajte ovaj tekst do kraja.
#1 Ne ispirajte posuđe pre nego što ga stavite u sudomašinu
Većina korisnika često ispira posuđe pre nego što ga odloži na pranje u sudomašini. Međutim, sa današnjim inovativnim modelima to je uglavnom potpuno nepotreban korak i čisto gubljenje vremena. Dovoljno je da sa tanjira samo uklonite krupne ostatke hrane, a sve ostalo će mašina obaviti sama.
Danas većina mašina za pranje posuđa, ili bar one poznatijih proizvođača, imaju senzore koji signaliziraju zaprljanost posuđa koje ste postavili unutar uređaja. Takav je slučaj i kada su u pitanju Bosch sudomašine. Senzori koje poseduju određeni modeli ovog renomiranog proizvođača će dati upravljačkoj jedinici mašine informaciju o zaprljanosti tanjira i šerpi, ali i o vodi kojom se peru sudovi. Sve to utiče na nivo efikasnosti samog aparata, pa će i utrošak vode i električne energije biti manji.
#2 Koristite odgovarajuću vrstu i količinu deterdženta
Ponekad se može dogoditi da se iz marketinških razloga proizvođači uređaja za pranje i kompanije koje proizvode deterdžent strateški povezuju, pa reklamiraju i preporučuju jedni druge. Međutim, s obzirom da u većini slučajeva to nije praksa, na vama ostaje da odaberete pravi deterdžent.
Ono što bi trebalo da znate je da postoje tri tipa deterdženta, i to u prahu, tečni i u obliku tableta. Tečni se najčešće koristi kada sunđerom odnosno ručno peremo sudove (ne zaboravite da u tom slučaju što češće menjate sunđer), dok se tablete i prašak koriste u sudomašinama. Prilikom izbora odgovarajućeg deterdženta treba uzeti u obzir pre svega kvalitet i preporuku proizvođača. Kvalitetniji deterdženti su uglavnom i skuplji. Pa ako imate nedoumice koji deterdžent odabrati, odlučite se za onaj koji ima nešto veću cenu i verovatno nećete pogrešiti.
Što se tiče preporuke proizvođača, ona se pre svega odnosi na količinu koju treba da stavite u dozer mašine pre pranja. Ako stavite više deterdženta, može se dogoditi da na sudovima ostanu tragovi. Sa druge strane, ako stavite premalo, možete rizikovati da se sudovi nedovoljno dobro operu, odnosno dezinfikuju. Naravno, naš savet je da uvek birate ekološki brend i budete društveno odgovorni.
#3 Izbegavajte da preopterećujete sudomašinu
Kada kupujete novu mašinu za pranje sudova, jedan od kriterijuma, možda i najbitniji, je broj kompleta posuđa koje mašina može da opere u jednom ciklusu. Višečlane porodice će odabrati sudomašine koje mogu oprati 10, 12, 14 ili više kompleta, dok će se one manje brojnije odlučiti za uređaje koji peru svega 6 kompleta po ciklusu.
Ipak, većina ljudi želi da što više sudova opere odjednom i na taj način skrati sebi posao ponovnog ubacivanja i pokretanja uređaja, ili da smanji potrošnju električne energije i deterdženta i tako uštedi. Imajte na umu da preopterećenje sudomašine nije dobro. Postoji najmanje dva razloga za tako nešto.
Pre svega, uređaj neće moći da opere sve sudove dovoljno dobro pa se može dogoditi da vam tanjiri ili šerpe ostanu masne, pa će biti potrebno ponovo uključiti mašinu. Dobar predlog je da veliko posuđe, poput šerpi ili većih tanjira, stavite sa strane ili pozadi tako da ne blokiraju mlaz vode i deterdžent. Takođe, neka prljavija strana bude okrenuta prema mlaznicama. Drugi razlog je taj što se može dogoditi da prepunjavanjem mašine oštetite suđe, i to pre svega ono od stakla i porcelana.
#4 Ne perite baš sve predmete u sudomašini
Sudomašina može da opere puno različitih vrsta posuđa, ali bi neke ipak trebali da perete ručno. Možda ćete malo žrtvotati vaše ruke ali neki veliki noževi, sečiva ili bilo koji alat sa jako oštrim ivicama ne bi trebalo da se nađe u mašini za pranje sudova.
Takođe, stakleno posuđe koje nije predviđeno za ovaj način pranja, ukrasni sudovi, poput onih od kristala i sudovi koji nisu napravljeni od nerđajućeg čelika. Na kraju, da ne zaboravimo da ne treba stavljati pribor za jelo koji je izrađen od srebra istovremeno sa onim od nerđajućeg čelika, jer može doći do hemijske reakcije koja će oštetiti oba završna sloja.
#5 Izaberite odgovarajući ciklus pranja
Moderne mašine za pranje posuđa omogućavaju korisnicima širok spektar funkcija i ciklusa pranja, dizajniranih tako da zadovolje najšire potrebe. Izbor ciklusa zavisi od količine i veličine posuđa koje želite da operete. Jako zaprljani ili zagoreli sudovi zahtevaju duži i intenzivniji ciklus, pa čak ponekad i poseban tretman. Zato je od velike važnosti da se sa ciklusima koje mašina poseduje upoznate iz uputstva proizvođača.
Osim osnovnih programa, pojedini modeli sudomašina mogu imati i cikluse kao što su pretpranje, eko ciklus ili ciklsu sa senzorom, o kome je prethodno bilo reči.
Mašina za pranje sudova je savršen uređaj koji vam pomaže da uštedite vreme, novac ali pre svega da vas odmeni u jednom od najdosadnijih kućnih poslova. Da bi vam što duže trajala i kako bi iz nje izlazili blistavo čisti sudovi, pridržavajte se saveta koje smo naveli u ovom tekstu.
Izvor: Srbijanka Stanković, Report.rs, Foto: Pixabay
Pratite portal Report.rs na instagramu i fejsbuku