Drevni tretman terapeutskim iglicama smanjuje upalne procese i zaustavlja smrt nervnih ćelija pa tako obnavlja funkcionisanje oštećene kičme. Tretman se mora provesti odmah nakon povređivanja.
Pacovi sa oštećenom kičmom mogu ponovo hodati zahvaljujući akupunkturi, dokazali su južnokorejski naučnici. Ali, ne zbog poboljšanog protoka energije ili chi. Umesto toga, drevni tretman smanjuje upalne procese i zaustavlja smrt nervnih ćelija.
Dr. Doo Choi i njegove kolege sa univerziteta Kyung Hee u Seoulu, Južna Koreja oštetili su kičme 75 pacova. Jednu trećinu oporavljali su uz pomoć akupunkture na dva mesta: Shuigou – između njuške i ustiju i Yanglingquan – na gornjem delu zadnje noge. Drugi pacovi nisu dobili tretman akupunkturom.
Nakon 35 dana pacovi iz grupe koja je primila terapiju akupunkturom mogli su uspraviti se i hodati bolje. Pacovi iz druge grupe još su uvek vukli svoje zadnje noge.
Životinje koje su prošle akupunkturu imale su i manji broj mrtvih nervnih ćelija i manji nivo proteina koji uzrokuju upale nakon povrede kičme. Jedno od objašnjenja je da iglice izazivaju reakciju na stres koja smanjuje upale. Ovo je vrlo bitno jer se zna da kod ljudi ove upale uzrokuju smrt nervnih ćelija.
Pacovi u eksperimentu su akupunkturu primili odmah nakon povrede, dok većina pacijenata do terapeuta dođe uglavnom nakon što prođe barem tri meseca od povrede.
Izvor: net.hr, Foto: Unsplash