Ivica Cvetković u intervjuu za Report.rs: „Inspiraciju za pisanje pronalazim isključivo u bogatom životnom iskustvu.“
Danas razgovaram sa Ivicom Cvetkovićem, autorom romana „Vetrograd na kraju sveta“. Knjiga je pre nekoliko dana izašla iz štampe i čitaoci su mogli da je nabave na ovogodišnjem Sajmu knjiga. Da je reč o sjajnom delu, dovoljno govori činjenica da je izdavač ovog romana Ključ izdavaštvo. Kako bismo saznali nešto više o knjizi pre izlaska, odlučio sam da porazgovaram sa autorom.
Ivice, započeo bih ovaj razgovor pitanjem: kada se rodila Vaša ljubav prema knjigama?
Ne bih mogao pouzdano da kažem kada se rodila ljubav prema knjizi ali sam definitivno siguran da je to bilo u ranom detinjstvu. Od kako znam za sebe, voleo sam knjige. Naravno, počelo je sa slikovnicama a nastavilo se kasnije mnogim dečjim knjigama koje su bile pune zanimljivih likova, događaja i ilustracija koje sve to slikovito prikazuju. Knjiga je za mene postala jedna čarolija koja je mogla da me odvede u zanimljive , meni nepoznate svetove i povede u avanture koje svako dete samo poželeti može. Godine su prošle ali se ništa nije promenilo, knjiga je za mene i dalje čarolija.
Da li postoji neki određeni autor koji posebno utiče na Vas tokom pisanja?
Ne postoji autor koji posebno utiče na moje pisanje. Tokom sazrevanja, prvo kao čitaoca a zatim i kao pisca, pročitao sam, naravno gomile knjiga i upoznao se sa raznim autorima i otkrio jako zanimljive, pa čak i neobične stilove pisanja. Ono, u čemu se posebno trudim je da moje pisanje ni u jednom trenutku ne zaliči ni na jednog od njih. Čak, kada aktivno pišem, veoma malo čitam da se ne bi desilo da nesvesno poprimim uticaj tog stila pisanja. Onda ne bih bio originalan. Ako je to danas uopšte moguće postići.
Gde pronalazite inspiraciju tokom pisanja: u knjigama drugih autora, okolini ili na nekim drugim mestima?
Inspiraciju za pisanje pronalazim isključivo u bogatom životnom iskustvu. Srž svakog mog romana je uvek događaj koji sam lično doživeo a koji je na mene ostavio jak utisak i izazvao jake emotivne reakcije. Jedino tako mogu da pišem i to se u mojim romanima prvo primeti, ta jaka emocija koju verno i upečatljivo prenosim na pisca. Ona je toliko jaka da je čitalac doživljava istim intezitetom i on tada zna da to nije prazna priča već nešto stvarno doživljeno. Naravno, to je dovoljno samo za kostur romana, kao putokaz u kom pravcu treba da idem. Na taj kostur nadovezujem iskustva drugih, meni bliskih ljudi, oduzimam i dodajem po potrebi sve dok ne budem siguran da sam dobro uradio posao i da će se to svideti čitaocima.
Kako ste došli na ideju da napišete „Vetrograd na kraju sveta“?
Kao što sam već rekao, i ,, Vetrograd na kraju sveta ,, je nastao iz želje da ispričam jedno svoje snažno emotivno iskustvo. Takva iskustva, kada je čovek mlad, veoma često nisu ni malo prijatna. Da bi ih prevazišli, stvaramo razne odbrambene mehanizme a kod mene se taj mehanizam pretvara u beg u neki drugi svet koji mi pomaže da rešim problem i prevaziđem neprijatnu situaciju. To često liči na bajku ili na naučnu fantastiku i mislim da je to segment koji je veoma bitan jer pokazuje da u meni , bez obzira na godine još uvek postoji dete koje to želi i da ostane.
Da li možete ukratko da predstavite Vaš roman našim čitaocima?
Vetrograd na kraju sveta je roman koji se ne može prepričati tek tako. Bojim se da bi svaki takav pokušaj umanjio njegovu vrednost. Jednostavno se mora pročitati jer emocija koju nosi se ne može opisati u nekoliko rečenica. Ono što o njemu mogu da kažem, je da je pun mistike, da je na ivici realnosti ( često i nadrealan i bogat fantastikom i znad svega , duboko emotivan. Nešto poput bajke ali za odrasle.
Može li se Vaša knjiga uporediti sa nekim poznatim serijalom iz sveta fantastike ili ste stvorili nešto potpuno jedinstveno?
Koliko ja znam, nije sličan ni jednom serijalu iz sveta fantastike.
„Vetrograd na kraju sveta“ nije Vaš prvi roman. Kako možemo nabaviti Vaše knjige koje ste objavili ranije? Da li su one slične novom romanu ili ste se, poput mnogih drugih pisaca, možda odlučili za šetnju kroz žanrove?
Vetrograd na kraju sveta je moj četvrti roman. Za prethodne romane romane se morate obratiti isključivo meni. Ima ih možda još u nekim knjižarama i bibliotekama u većim gradovima. Ni jedan moj roman nije isključivo vezan za određeni žanr. Ono što je danas opšti trend u pisanju, jeste šetnja kroz žanrove i ja setu odlično snalazim. Da nije izmišljen ja bih ga sigurno izmislio.
Koje knjige rado preporučujete svima?
Knjige koje preporučujem su : Smerne žene – Frederiko Andahazi; Mećava – Vladimir Sorokin; Norveška šuma – Haruki Murakami; Brada umrljana krvlju- Daniel Galera;……
Kad možemo da očekujemo prvu promociju knjige?
Za prvu promiciju morate pitati izdavača. Nadam se ubrzo posle sajma..
Hvala na izdvojenom vremenu za ovaj razgovor. Želim Vam mnogo sreće i uspeha u daljem radu.
Izvor: Marko Veljković, Report.rs, Foto: Ivica Cvetković
Pratite portal Report.rs na instagramu i fejsbuku
*** ZABRANJENO JE KOPIRANJE INTERVJUA BEZ PISMENOG ODOBRENJA NAŠE REDAKCIJE *** Svako kopiranje i umnožavanje bez pismene saglasnosti portala Report.rs smatraće se grubim kršenjem autorskih prava i biće naplaćeno sudskim putem bez prethodne opomene.