Nemačka se smatra zemljom dobrog piva. U narednom tekstu upoznaćemo vas sa nekim od najpopularnijih regionalnih specijaliteta.
Pilsner
Daleko najpopularnija vrsta piva u Nemačkoj je pilsner, opšte poznat kao „pils“. Svetlo zlatno pivo sa aromom suvog hmelja veoma je popularno na severu, zapadu i istoku.
Ime potiče iz češkog grada Plzena. Kvalitet piva tamo je bio toliko loš sredinom 19. veka da je grupa „građana sa pravom na proizvodnju piva“ odlučila da izgradi pivaru u gradu. Za majstora pivara postavili su Jozefa Grola iz Bavarske. U Plzen je stigao sa novim receptom za pivo donjeg vrenja koji je razvio njegov otac. U ovoj metodi kuvanja se odvija spora alkoholna fermentacija dok se ćelije kvasca skupljaju na dnu tečnosti za fermentaciju.
Pilsner se obično služi u klasičnoj čaši.
Pšenično pivo
Pšenično pivo, poznato i kao belo pivo, postepeno je napredovalo od juga ka severu Nemačke. Smatra se najbavarskim od svih piva i ima dugu istoriju.
Pšenično pivo je već bilo popularno u Bavarskoj u ranijim vekovima, ali stvari su se iznenada promenile kada je vladajuća dinastija zabranila da se tamo kuva pivo 1567. Razlozi su bili vrlo slabašni: to je navodno bio „beskorisni napitak” koji je „samo animirao ljude da piju”. Ali pravi razlog je bio da se dragocena pšenica ne koristi za pravljenje piva.
Kasnije su bavarski izborni prinčevi stvorili sebi veoma profitabilan izvor prihoda dajući posebna prava na proizvodnju piva.
Danas svaka pivara može da proizvede pšenično pivo. Zahvaljujući punom voćnom ukusu i relativno visokom sadržaju ugljen-dioksida, posebno je popularan u letnjim mesecima.
Služi se u visokoj, blago zakrivljenoj čaši. Točenje pšeničnog piva je umetnost za sebe.
Regionalna piva: Lager
Na jugu Nemačke, posebno u Bavarskoj, lager – ili izvozno pivo je i dalje veoma rasprostranjeno. Poznato je kao „bavarsko svetlo pivo“. Sadrži manje hmelja, blago je slatkog ukusa i bistro se filtrira.
Kolsch i Alt
Rajnland nudi dva pivska specijaliteta: Kolsch iz Kelna i Alt iz Diseldorfa.
Prema „Kolsch konvenciji“ iz 1986. godine, samo 24 pivare iz Kelna i okoline smeju da proizvode Kolsch.
Alt pivo se proizvodi i pije uglavnom u Dizeldorfu. Naziv se odnosi na staru tradicionalnu metodu pivarstva koja koristi tip kvasca vrhunske fermentacije. Pivo suvog ukusa, boje ćilibara je veoma ukusno.
Berliner Veisse
U Berlinu Berliner Veisse se ponovo vraća u modu. Ovaj pomalo pikantan specijalitet datira iz 16. veka. Služi se sa sirupom od maline i pije se kroz slamku.
Domaće pivo
Ljubitelji piva svakako treba da probaju individualne kreacije mladih nemačkih Craft Beer pivara. Sve više inovativnih pivara proizvodi izvanredna ne-mainstream piva.
Zanatsko pivo se pravi u malim količinama na osnovu recepata koji su ponekad stari, ali uvek posebni, koriste se tradicionalne tehnike varenja i piva se uglavnom proizvode u nezavisnim pivarama.
Više od 90 odsto od 1.339 pivara u Nemačkoj je nezavisno, što dovodi do ogromne raznolikosti piva.
Izvor: Report.rs, deutschland.de, Foto: Pixabay