Verovatno niste znali koje se sve promene događaju u ženskom telu tokom menstrualnog ciklusa – od promene strukture mozga, grčeva koji putuju do izmijenjenih vokalnih sposobnosti
Već je poznata činjenica da žene tokom menstruacije mogu da zatrudne, ali postoji mnogo drugih stvari koje treba naučiti o telu.
Menstrualni ciklus je složen proces koji reguliše žensko telo i nema sumnje da dramatično utiče na život žena.
Hipokampus zapravo raste
Studija je pokazala da kada nivo estrogena raste, hipokampus raste.
Ove promene mozga zapravo utiču na ponašanje žena. Istraživači su zaključili da su žene u određenim fazama svog ciklusa posebno osetljive na promene u svom ponašanju.
Hormoni različito utiču na telo
Hormoni imaju veliku ulogu u telu. Normalno, menstrualni ciklus izgleda tako da u prvoj nedelji možete već da osetite neke probleme pre početka menstruacije. Tada nivo estrogena počinje da se povećava, a vi se osećate bolje, u drugoj nedelji osećate se najbolje, a nivo testosterona na kratko raste i možda ćete imati osećaj da želite da budete intimniji sa svojim partnerom.
U trećoj nedelji, nivo estrogena se dramatično smanjuje, a progesteron raste. Tada možete osetiti promene raspoloženja. U četvrtoj nedelji smanjuju se i estrogen i progesteron, pa neke žene onda počinju da pate od predmenstrualnog sindroma (PMS).
Menstrualni grčevi mogu da promene strukturu ženskog mozga
Istraživači kažu da menstrualni grčevi pogađaju između 20 odsto i 90 odsto adolescentkinja. To može da traje do 72 sata. Još jedna studija ukazuje na to da su žene koje su prijavile menstrualne bolove pokazale smanjenje volumena u regijama mozga.
Ako osetite da lošije radite svoj posao, možda su menstrualni grčevi razlog tome.
Menstrualni grčevi putuju
Menstrualni bolovi mogu da putuju. Ponekad možete da osetite grčeve na mestima kao što su na primer noge. Karlična regija sastavljena je od mreže nerava, a kada se pojavi bol, ona takođe zahvata vaše noge, donji deo leđa i zadnjicu.
Gubitak esencijalnih minerala tokom tog perioda poput gvožđa, magnezijuma i kalijuma iscrpljuje telo, a mišići mogu da reaguju grčevima.
Menstrualni ciklus može da utiče na glas
Pokazalo se da tokom menstruacije možete da doživiti predmenstrualni vokalni sindrom, što znači gubitak vokalne snage i smanjenu sposobnost pevanja. Suve glasnice mogu dodatno da otežaju ovaj problem, piše Bright Side, prenosi 24 sata.hr.
Menstruacije se pogoršavaju kada je hladno
Prema mišljenju lekara, žene se žale da im se menstruacija pogoršava zimi. Hladnoća takođe može da utiče i na dužinu ciklusa. Leti je ciklus kraći za 0,9 dana.
Izvor: Bright Side, 24sata.hr, N1, Foto: pexels