Pandemija kovida jenjava širom sveta, a s njom i mnoga društvena ograničenja koja su uvedena kako bi se suzbilo njeno širenje.
Čini se da je mesto kovida zauzeo čitav niz virusa koji se ponašaju na nove i neobične načine.
Sezone zimskog gripa u SAD-u 2020. i 2021. bile su neke od najblažih zabežlenih i u pogledu smrtnih slučajeva i hospitalizacija. Ipak, slučajevi su u februaru porasli i to se nastavilo u proleće i leto kako su ograničenja ukinuta.
“Nikad nismo videli da se sezona gripa u SAD-u produži do juna”, rekao je za CNBC dr Skot Roberts, pomoćnik medicinskog direktora za prevenciju infekcija u bolnici “Yale New Haven”.
On je dodao da je kovid očigledno imao veliki uticaj na to i da je primećeno da se “virusi ponašaju na vrlo čudan način”.
Respiratorni sincicijski virus, sličan virusu prehlade koji je uobičajen tokom zimskih meseci, pokazao je porast prošlog leta, s većim brojem slučajeva među decom u Evropi, SAD i Japanu.
Zatim, u januaru ove godine, izbijanje adenovirusa 41, obično odgovornog za gastrointestinalne bolesti, postao je očigledan uzrok misteriozne i teške bolesti jetre kod dece.
Država Vašington doživljava najgori talas tuberkuloze u poslednjih 20 godina. A sada, nedavna epidemija majmunskih boginja, retke virusne infekcije koja se obično nalazi u središnjoj i zapadnoj Africi, zbunjuje zdravstvene stručnjake s više od 1.000 potvrđenih i sumnjivih slučajeva koji se pojavljuju u 29 neendemskih zemalja.
Virusi se čudno ponašaju
Najmanje dve genetski različite varijante majmunskih boginja sada kruže u SAD. Verovatno proizašle iz dve različite infekcije koje se prelivaju sa životinja na ljude, objavili su prošle nedelje američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Svjetska zdravstvena organizacija primetila je prošle nedelje da je virus, čiji simptomi uključuju groznicu i lezije na koži, možda bio neotkriven u društvu “mesecima ili možda nekoliko godina”.
Dr Roberts je rekao da dva soja verovatno ukazuju na to da ovo traje duže nego što smo mislili, što je zabrinjavajuće. Napomenuo je da će nadolazeće nedelje biti jasne za tok virusa, koji ima period inkubacije od pet do 21 dan.
“Ograničenja smanjuju izloženost i imunitet”
Jedno od objašnjenja je da su ograničenja prouzrokovana kovidom i nošenje maski u poslednje dve godine dali drugim zaraznim bolestima malo mogućnosti da se šire na način na koji su se nekada širili.
Tamo gde su virusi uspeli da se provuku, često su promašeni jer je javnozdravstveni nadzor uglavnom bio usmeren na pandemiju.
To je zaista bio slučaj sa izbijanjem tuberkuloze u Vašingtonu, poručile su lokalne zdravstvene vlasti, koje su rekle da paralele između te dve bolesti dopuštaju da slučajevi tuberkuloze ostanu nedijagnostikovani, piše CNBC, prenosi N1 Zagreb.
Izvor: CNBC, N1, Foto: pixabay