Marko Veljković i Report.rs su uz pomoć današnjeg gosta, velikog ljubitelja serijala Assassin’s Creed, napravili listu najboljih delova za sve one koji još uvek nisu upoznati sa ovim akciono-avanturističkim serijalom video-igara.
Danas smo ugostili Stevana Jovanovića, velikog ljubitelja akciono-avanturističkog serijala video-igara Assassin’s Creed. On nam je pomogao da napravimo listu od pet najboljih delova iz ovog serijala, kako bi mladim gejmerima predstavili najznačajnije video-igre koje su se ikada pojavile.

5. Assassin’s Creed I
Ovaj deo je početak cele priče i uvodi nas u svet Assassins’s Creed-a. Iako je gameplay dosta repetativan, ovaj deo je nezaobilazan zbog kompleksne priče koja se razvija kroz ceo serijal. U ulozi smo legendarnog Altaira, najvećeg iz redova ubica, koji krči svoj put od neposlušnog i svojeglavog karaktera do otkrovenja nekih bitnih stvari i razočarenja u najpoverljivije prijatelje i saborce. Shvativši da je lažno sve ono za šta se borio, njegova borba od tog trenutka postaje lične prirode.

Ova igra je specifična i po tome što se prvi put u svetu video-igara susrećemo sa pojavom „Animusa“, uređaja koji uz pomoć DNK korisnika „oživljava“ život određenog pretka osobe koja je u „Animusu“, na kojem se temelji generalno ovaj serijal: odlazak u prošlost predaka osobe za koju se pouzdano zna da je imao kontakt sa nekim artefaktom od značaja za kojim Templari tragaju zarad moći i kontrole ljudske populacije, a koji Assassin-e pokušavaju da sakriju od istih zarad održavanja slobode.
4. Assassin’s Creed – Syndicate
Nalazimo se u korumpiranom Londonu, gde je u toku industrijska revolucija. Ovaj deo je specifičan zbog toga što prvi put u serijalu vodimo dva lika istovremeno, koji su, pritom, rođeni brat i sestra, odnosno blizanci: Džejkob i Ivi. Iako su blizanci, potpuno su različiti: Džejkob je impulsivan, agresivan i sklon nepotrebnom nasilju, dok je Ivi staložena i sklona „stealth“ i isplaniranim misijama. Bez obzira na njihove suprotnosti, pronaći će zajednički jezik i krenuće u zajedničku borbu protiv templara koji prete da preuzmu London.
Za razliku od prethodnih delova, u ovom ima dosta inovacija i zanimljivosti u igri, dosta izmenjen parkur kao i borbeni sistem. Najzanimljivija stvar je što je sigurna kuća glavnim likovima u ovom delu, ni manje ni više nego voz u pokretu.
Moram za kraj da napomenem da je autentičnost Londona iz tog doba savršeno prikazana, pa samim tim možete videti mnoge istorijske ličnosti sa kojima se susreću i sarađuju Džejkob i Ivi, među kojima su Karl Marx, Alexander Graham Bell, Charles Darwin, Charles Dickens, Kraljica Viktorija, Džek Trbosek …
3. Assassin’s Creed – Origins
Po mom mišljenju, ovo je jedan od najlepših delova ovog serijala. Možda ću biti malo pristrasan zbog neizmernog divljenja drevnog Egipta, ali definitivno sam bio oduševljen saznanjem da će se ova igra upravo odvijati u ovom vremenskom periodu – periodu vladavine kraljice Kleopatre i konstantne borbe na ivici ljubavi i mržnje sa velikim rimskim osvajačem Julijem Cezarom. U svoj toj zbrci našao se naš glavni junak Bayek od Siwe, koji će morati da nađe načina da balansira i otkrije ko su mu zapravo prijatelji a ko neprijatelji i koji je zapravo njegov poziv i za šta se vredi boriti. Prelepa i drevna Aleksandrija, jedno je od najlepših mesta u igri, sa sjajno odrađenom najvećom bibliotekom u kojoj su bili skladišteni svi najveći i najbitniji spisi tog vremena iz različitih sfera nauke, religije i ostalog.
Ova igra je bitna jer nam opisuje sam početak i stvaranje bratstva Assassin-a, odnosno na koji način i pod kojim okolnostima je ono nastalo i kako je zapravo sve počelo i koliki značaj za Assassin-e imaju Bayek i njegova supruga Aya od Aleksandrije, kasnije poznata pod imenom „Amunet“. U igri su prikazane i drevne bitke sa mitskim bićima Egipta: Bogovima Anibusom, Sobekom i Sekhmetom. Deo koji se nikako ne sme propustiti.
2. Assassin’s Creed – Black Flag IV
Jedan od mojih omiljenih delova definitivno, prvenstveno jer je predstavljao prekretnicu za čitav serijal, u trenutku kad je pred stvaraocima igre bila važna misija: kako nadmašiti Eciovu trilogiju. I naravno da su uspeli, jer je „Black Flag“ jedna izuzetna igra. U ulozi smo pirata Edwarda Kenwey-, dede Conor-a, junaka igre Assassin’s Creed III. Edward je klasičan pirat, pijanac bez cilja sa samo jednom željom – da se lako i brzo obogati. Prelepo prikazana španska i britanska kolonijalna mesta u američkim predelima Karipskog mora pravi su raj za oči, kako svaki igrač voli da kaže: jedina igra u kojoj sam izbegavao fast travel. Edward ima svoj brod koji nadograđuje i kroz igru on postaje sve jači i izdržljiviji.
Bitke na otvorenom moru sjajno su odrađene, taj piratski adrenalin je prenesen fantastično, nakon onesposobljavanja broda prelazi se na preskakanje istog zarad dokrajčivanja protivnika i otimanja svega što je taj voz prevozio – brutalno i sjajno odrađeno, baš kako su pirati i radili u tom dobu.
U svom tom haosu tog vremena, Edwardov put će biti isprepletan do te mere da će sagledati obe strane – i stranu Templara i stranu Assassin-a, nakon čega će jasnim stavom pred sobom imati cilj za koji ipak vredi živeti i vredi se boriti, i da na svetu nisu samo važni poroci i besciljno lutanje svetom. Treba napometnuti i sjajan multiplayer mod koji je krasio ovo ostvarenje, sa veoma zanimljvim likovima.
1. Assassin’s Creed – The Ezio Collection (Assassin’s Creed II, Brotherhood, Revelations)
Dolazimo do broja jedan – Master Assassin Ezio Auditore da Firenze. Jednostavno, koliko god se trudili i koliko god dobre bile sve postojeće i naredne igre ovog serijala, Ecio ima posebno mesto u životima svakog pravog ljubitelja Assassin-a. Italijanski šmeker, tinejdžer, suočiće se sa strašnom sudbinom – prisustvovaće smrti svog oca i braće koje su vešali na trgu u Firenci, nakon čega će krenuti putem traganja za istinom i željom za osvetom. Majku i sestru uspeće da spasi i odvede u raskošnu vilu svog ujaka Maria, koja, ispostaviće se kasnije, krije drevne tajne bratstva Assassin-a.
U ovim delovima Ecijove trilogije, najjači je i najizraženiji taj osećaj konstantne borbe Templara i Assassin-a, i ni u jednom drugom delu nećete imati takav osećaj, pretnje na svakom koraku, neznanje ko je saborac a ko neprijatelj, ko špijun a ko iskren prijatelj. Ecio će proći trnovit put do titule Master Assassin-e, koji će ga voditi širom Italije (Firenca, Tripoli, Rim) a u poslednjem delu će otići čak i do Konstantinopolja (sadašnjeg Istanbula).
Svi rituali pristupanja u redove Assassin-a jasno su prikazani i jasno se igraču stavlja do znanja za šta se i protiv koje sile se bori, i šta jeste, a šta nije ispravno. Eciova sudbina biće isprepletena mnogim istorijskim ličnostima tog renesansnog doba, kao što su Leonardo Da Vinči, Rodrigo Borgia, Lorenzo De’ Medici i mnogi drugi. Kao šlag na torti, dodao bih i kratak film koji bi trebalo pogledati, a koji opisuje poslednje dane života jednog od najživopisnijih likova u video-igrama.
Film se zove „Assassin’s Creed: Embers“, i možete ga pogledati na Youtube-u. Delovi sa Eciom kriju, a ujedno i otkrivaju najveće tajne bratstva Assassin-a, i na koji način su Ecio i Altair zapravo povezani zarad spasenja čovečanstva od vladanja Templara i skrivanja jednog od najmoćnijih artefakata – „Peace of Eden“.
Kao jedan od najvećih fanova ovog serijala, predlažem vam da odigrate svaki deo, od prvog do poslednjeg, jer svaki deo nosi sa sobom neku težinu i važnost za serijal bez kojeg priča ne bi bila potpuna. Ja sam uživao u svakom delu. Srdačan pozdrav svima i hvala Marku Veljkoviću, mom velikom prijatelju na pruženoj prilici da otvorim srce i pokažem koliku ljubav imam prema ovim igrama.
‘’Nothing is true, everything is permitted.’’
Izvor: Marko Veljković, Report.rs, Foto: Stevan Jovanović
Pratite portal Report.rs na instagramu i fejsbuku