Većina od vas se makar jednom susrela sa M.2 SSD uređajem, a neki su imali sreće da se upoznaju i sa različitim formatom ovih svojevrsnih karti za čuvanje podataka, instalaciju aplikacija i operativnih sistema. Zajedničko im je standardizovana širina pločice od 22mm dok dužina varira od 30, 42, 80 ili 110mm (2230, 2242, 2280 ili 22110).
Dolaskom novog X670 čipseta i AMD Ryzen 7000 serije procesora, postavljen je novi standard za komunikaciju sa M.2 SSD uređajima na bazi PCIe putanja 5. generacije. Zbog toga će imati M.2 slot koji će primati novi standard M.2 SSD uređaja širine 25mm i dužine 110mm (25110).
Veće dimenzije pomažu da se uređaj lakše izbori sa generisanom toplotom jer se povećava površina kojom se emituje toplotna energija, kao i dimenzije odgovarajućeg SSD hladnjaka. Obzirom da je suština usvajanja bržeg PCIe 5.0 standarda usmeren na postizanje većih brzina i vrednosti transfera podataka, to se druge strane povlači potrebu za više energije, zbog čega brzi SSD modeli postaju sve topliji i topliji. Širi slot će omogućiti korišćenje širih hladnjaka sa većom korisnom površinom za disipaciju toplote.
Međutim, ono što nas vrlo brzo očekuje jeste i dolazak novog M.2 konektora. Prema rečima odgovornih iz kompanije Phison jednog od vodećih proizvođača SSD kontrolera, dolazak PCIe 5.0 standarda je dostigao limit mogućnosti postojećeg M.2 formata. Ukoliko želimo dalje povećanje brzine i prodor na polju performansi novih M.2 SSD uređaja, postojeći M.2 konektor predstavlja problem jer postaje usko grlo za buduće unapređenje performansi. Zbog toga se već radi na dizajnu i usvajanju standarda novog konektora koji će se pojaviti u sledećih par godina. On će u značajnijoj meri povećati kvalitet signala i mogućnost odvođenja toplote preko matične ploče. Zbog boljih termičkih osobina, novi konektor će učiniti izlišnim potrebu za ventilatorima u svrhu hlađenja brzih SSD modela.
Za sada nema ni traga od prvih 25110 M.2 SSD uređaja, dok tek najavljeni Apacer i Zadak M.2 PCIe 5.0 SSD modeli i dalje koriste M.2 2280 format.
Izvor: Computerbase.de, benchmark.rs, Foto: pixabay