Na nekim telima ožiljci postoje kao podsetnik na grešku iz prošlosti ili veliki podvig, neke će ožiljak podsećati na rođenje deteta, neke na nestašluk iz detinjstva. Bilo da iza njih stoji neka priča ili su u pitanju ožiljci od akni, ove pojave na koži uglavnom narušavaju estetiku tela kojoj težimo i radije bismo ih uklonili. U tekstu koji sledi ćemo govoriti više o ovim pojavama na koži, odnosno o načinima na koje ih možete tretirati ne biste li ih uklonili ili učinili sasvim diskretnim.
Šta su ožiljci?
Ožiljcima nazivamo promene na koži koje su nastale zarastanjem rana na njoj. Ovo je fibrozno tkivo koje zamenjuje normalnu strukturu kože i karakteriše ga nefunkcionalnost. Ožiljci, tako, predstavljaju vid saniranja rane od strane samog organizma. Bez obzira na to kako je nastao, svaki ožiljak se po pravilu razlikuje od okolne kože, a njegovi izgled i dubina zavise od vrste povrede, tipa kože, genetike i sličnih faktora. Ožiljak za mnoge predstavlja smetnju koja je mahom estetskog karaktera, ali se dešavaju i slučajevi kada je potrebno lečenje ožiljka, a kada su smetnje koje se javljaju pre svega u vezi sa osećajem bola.
Kako dolazi do stvaranja ožiljaka?
Ožiljci se stvaraju u okviru procesa zarastanja rana, a pri tome možemo govoriti o povredama na koži, sluzokoži ili povredama nekog od unutrašnjih organa. Pored klasičnih povreda, bilo da su u pitanju opekotine, posekotine ili prelomi, do stvaranja ožiljaka može doći i zbog neadekvatnog tretmana određenih stanja kože kao što su akne. Ožiljci će, prema tome, biti pratioci i samostalnog ceđenja bubuljica, grebanja kožnih promena noktima i tome slično. Ne bismo li izbegli ovakve efekte našeg odnosa prema svom najveće organu, potrebno je da se dobro informišemo u vezi sa potrebama naše kože, najbolje u okviru dermatološkog pregleda.
Koji je najefikasniji način tretiranja ožiljaka?
Izgled ožiljka se po nastajanju povrede ne može sasvim precizno proceniti, niti se može unapred doći do pouzdane ocene njegovog budućeg procesa maturacije. Svaki ožiljak je potrebno tretirati odmah nakon završetka procesa zarastanja, odnosno otpadanja kraste ili vađenja konaca. Efikasna krema za ožiljke posle operacije, opekotine ili povrede bi trebalo da bude vaš saborac u procesu oporavka. Sastojci kreme kojom ćete negovati oštećenu kožu bi trebalo da poboljšavaju proces zarastanja u koži i regulišu stvaranje ožiljnog tkiva. Ove kreme takođe pomažu umanjujući osećaj svraba, do kojeg dolazi prilikom zarastanja ožiljaka.
Psihosocijalni efekat ožiljaka
Ožiljci imaju neopoziv psihosocijalni efekat, budući da ovaj vid narušavanja estetike tela ima veliki uticaj na snižavanje samopouzdanja kod mnogih. Ukoliko imamo ožiljke na eksponiranim delovima tela, oni će prirodno buditi dodatno interesovanje okoline, koje doprinosi snižavanju samopouzdanja. Menjajući psihički status osobe, ožiljci mogu imati konačno i negativan uticaj na ukupan kvalitet njenog života. Ovo je još jedan od razloga zbog kojih je poželjno blagovremeno i adekvatno tretirati ove kožne promene i samim time saseći mogućnost za ovakav razvoj situacije u korenu.
Prognoze lečenja ožiljaka
Ožiljke je u određenim slučajevima moguće u potpunosti sanirati, te oni bivaju sasvim neprimetni. Nakon blagovremeno primenjene i prikladne terapije, ožiljak veoma retko ostaje nepromenjen, a u tom slučaju je moguće opredeliti se za operativno rešenje koje može ponuditi hirurg plastičar. Tretman ožiljaka preparatima i kremama je gotovo po pravilu zahtevan u pogledu investiranja vremena, te nemojte biti malodušni ukoliko rezultati ne budu ubrzo vidni i budite uporni.
Za tretman ožiljaka je potrebno strpljenje i istrajnost. Da bi ožiljak koji vas muči postao deo prošlosti, raspitajte se o solucijama čija prikladnost zavisi od više od jednog faktora. Vaš doprinos u lečenju ožiljaka zalazi i u domen stila života i ishrane, te se potrudite da pomognete prilikom procesa zaceljivanja vašeg tela pre svega dobrim navikama i probranim namirnicama.
Izvor: Velibor Živkov, report.rs, Foto: pexels