Postoje brojna podešavanja i procesi koji su neophodni za normalno funkcionisanje uređaja s Windows operativnim sistemom. Važno je znati koje nikako ne smete da menjate i brišete.
Donosimo pregled najvažnijih podešavanja i procesa za računar s Windows operativnim sistemom po kojima ne bi trebalo da čačkate, osim ako niste sasvim sigurni da znate šta radite.
1. Windows Registry
Ponekad je potrebno da se uredi registar za Windows kako bi bilo moguće isključiti određenu funkciju, omogućiti fluidan rad softvera ili ukloniti problem kojeg ne možemo da se rešimo na drugi način.
Iako to može biti korisno, petljanje po registru Windowsa je potrebno ostaviti osobama koje odlično poznaju Microsoftov operativni suistem i odlučliti se za taj potez za tim tek nakon što ste isprobali sve drugo što vam je dostupno.
Naime, ako zahvat nije obavljen kako treba lako se može dogoditi da rad vašeg računara bude usporen, stopa sigurnosti smanjena, pristup korisnim opcijama ograničen i tome slično. Možda ćete morati čak i ponovno da instalirate Windows.
2. Automatska nadogradnja Windowsa
Isključivanje automatske nadogradnje operativnog sistema takođe je potrebno izbegavati kad god je moguće. Nadogradnje obično donose nove funkcije, ubrzavaju rad računara, uklanjaju otkrivene greške i bolje štite računar od zlonamernog softvera.
Uz uključenu opciju automatske nadogradnje možete biti sigurni da nećete zaboraviti da ih preuzmete. Zato je ne isključujte na duže od nedelju ili dve – i to ako baš morate.
3. Firewall
Microsoftov Defender (firewall) služi za blokiranje neovlašćenog pristupa vašem računaru tako što prepoznaje zlonamerni softver i blokira ga (ili vas bar upozori na njega).
Ukoliko ga isključite, izlažete računar i sve što držite na njemu raznim rizicima koje možete skupo platiti. Zato ga nemojte isključivati. A ako se ipak odlučite na to, instalirajte odgovarajuću zaštitu.
4. Command Prompt
Command Prompt bolje upućenim korisnicima Windowsa omogućava obavljanje određenih zadataka pomoću odgovarajućih naredbi.
Kako bi to bilo moguće, u većini slučajeva moraćete da aplikaciji Command Prompt dodelite administratorska ovlašćenja. Time će dobiti pristup svim datotekama u Windowsu s kojima inače ne bi mogli stupiti u interakciju.
Zato nemojte pokretati tu aplikaciju iz izvora kojima ne možete da verujete, i nemojte u njoj raditi nešto što ne znate ili za šta niste sigurni šta će uraditi. Naime, nije moguće poništiti sve promene koje ste napravili koristeći Command Prompt.
5. Neophodni procesi i datoteke
Nikada nemojte da brišete ili da isključujete datoteke i procese ključne za rad Windowsa. Pre no što se odlučite za brisanje, proverite čemu zaista služi datoteka koju ste nameravali da obrišete. Isto važi i za procese u Task Manageru.
6. Programi iz nepouzdanih izvora
Aplikacije i drugi softver iz nepouzdanih izvora mogu da stignu s virusima i da ih ubace u vaš računar. Windows Defender blokiraće većinu njih, ali ne i sve. Zato uvek preuzimajte softver s veb lokacija kojima možete verovati i proverite da li su datoteke koje preuzimate sigurne.
Ako vas Defender ili drugi sličan program upozori na moguću pretnju, uklonite sporne datoteke s računalra, piše Make Use Of.