Marko Veljković i Report.rs vam predstavljaju filmove koje smo nedavno pogledali.
Odlučili smo se da vam danas predstavimo tri filma, a svaki od njih je na nas ostavio drugačiji utisak. Jedan je odličan, drugi je sasvim solidan, dok je treći ispod proseka.
Sir Alex Ferguson: Never Give In (dokumentarni film; IMDB ocena 8,2)

Iako ne obuhvata čitavu njegovu trenersku karijeru, ovaj film je prikazao sve ono što treba da znamo o Aleksu Fergusonu kao treneru: njegovu fudbalsku filozofiju koja se temelji na radu sa mladim talentima (Gigs, Bekam, Skols…), preuzimanje rizika da upropasti prijateljstvo sa nekim igračem tako što će ga oterati zarad dobrobiti kluba i velika požrtvovanost prema Junajtedu, klubu zbog koga nije imao prilike da aktivno učestvuje u odrastanju svoje dece.
Ovim filmom je na neki način želeo da pokaže zahvalnost svojoj supruzi koja je bila maksimalno posvećena deci tokom njegovog odsustva, a da je to verovatno i bila njegova zamisao u dogovoru sa rediteljem, dovoljno nam govori činjenica da je film producirao Fergijev sin, tako da nema lažnih emocija i zaista je reč o porodičnom projektu koji je urađen sa dosta emocija.
Ako je neko pogledao makar jednu utakmicu Junajteda, u periodu kada ga je sa klube predvodio Ferguson, verujem da je pomislio da se radi o hladnokrvnom čoveku koji je svojim igračima uterivao strah u kostima. I jeste tako. Zbog toga je i dovodio mlade igrače koji su od malih nogu naučili da ga poštuju kao oca. Ipak, u ovom filmu je prikazana i njegova druga strana, jer je predstavljen i kao čovek kome strah nije nepoznata pojava. Pre četiri godine je doživeo moždani udar i bila je mala verovatnoća da će preživeti.
Ferguson kaže da se u tom trenutku najviše plašio toga da će zaboraviti sve najlepše trenutke koje je prošao u fudbalskoj i porodičnoj karijeri, ali jedino čega se posle toga i dalje ne seća je uspomena na tu sumornu subotu kada mu je pozlilo.
Pamti i dalje sve najznačajnije datume: rođendane svojih sinova, godinu kada se venčao sa Keti, kao i sve one važne godine u njegovoj trenerskoj karijeri.
Čuda ipak postoje, zar ne?
Deep Water (drama, misterija, triler; IMDB ocena 5,4)

Ovo je priča o jednom neobičnom braku u kome je sve dozvoljeno. Muž dopušta ženi da izlazi u provod svake noći, ali i da se viđa sa drugim muškarcima. Koliko god nam se činilo na početku da suprug pokazuje nezainteresovanost prema njenom neverstvu, polako primećujemo da mu poprilično smeta njeno konstantno flertovanje sa novim prijateljima.
U njihovom okruženju kruži priča da joj je već ubio jednog prijatelja koji je iznenada nestao, ali tu glasinu tretiraju kao neslanu šalu.
Međutim, policija ubrzo pronalazi njegov leš i uplašena supruga istog trenutka počinje da sumnja u muževljevu ravnodušnost, plašeći se da se iza takvog ponašanja krije bolesna ljubomora.
Solidan film i ništa više od toga. Već na sredini filma ćete videti ko je ubica, a nakon toga se dalji tok radnje zasniva na prikrivanju dokaza i na potrazi za novom žrtvom. Sve vam je razjašnjeno, još samo ostaje da vidite da li će ubica biti uhvaćen ili će se ipak izvući na kraju.
Ambulance (akcija, triler; IMDB ocena 6,3)

Ambulance je akcioni triler koji je režirao Majkl Bej, tvorac čuvene trilogije Loši momci. Uprkos tome što je u glavnoj ulozi Džejk Džilenhol, jedan od mojih omiljenih glumaca, čak ni on nije uspeo da ublaži moje nezadovoljstvo ovim filmom, koji je bleda senka ostalih filmova ovog producenta.
Bivši marinac pokušava da prikupi novac za operaciju svoje supruge koja je teško bolesna. Nakon poslednjeg neuspešnog pokušaja da obezbedi taj novac preko osiguranja, odlučuje da pomoć potraži od svog brata Denija (Džejk Džilenhol), za koga po reakciji supruge odmah možete pretpostaviti da ima probleme sa zakonom.
Umesto novčane pozajmice od 200 000 dolara, Deni će ubediti brata da krene s njim u pljačku banke, posle koje će dobiti milione. Naravno, u toku dobro isplanirane pljačke nešto ipak pođe po zlu, a Vil i Deni kao prevozno sredstvo za bekstvo koriste ambulantna kola.
Od tog trenutka kreće jurnjava po ulicama, a Deniju otkucava vreme da što pre osmisli plan B kako bi, u najboljem slučaju, uspeli da izbegnu hapšenje i zatvorsku kaznu od trideset godina zbog ranjavanja policajca.
Sve je već viđeno u ovom filmu. Jasno mi je da se u ovom žanru ne može izmisliti topla voda, ali kopiranje dobro svima poznate fore iz filma Taxi, pljačkaš koji nakon nekoliko pokušaja likvidacije od strane policajaca istog dana postane njihov heroj, svemoguća bolničarka koja samo svojim prisustvom diže iz mrtvih i uspešno dostavlja jedan veliki paket pored hiljadu slepih svedoka, detalji su koji su počeli da me umaraju kod ovakvih filmova, jer se neprekidno ponavljaju.
Ono što vam sigurno mogu garantovati je da vam neće biti dosadno. Možda budete tolerantniji od mene, pa vam ovi detalji uopšte i ne zasmetaju, ali to je već stvar ukusa.
Da sumiramo utiske: ako ste ljubitelj fudbala i kvalitetnog dokumentarnog filma, pogledajte film o Aleksu Fergusonu, ako vam pak više prijaju trileri osrednjeg kvaliteta i hoćete da malo ubijete vreme, preporučujem vam Deep Water. I za kraj, ako se niste još uvek zasitili jednoličnih akcionih trilera, pogledajte film Ambulance.
Možda ova kap napokon prelije vašu čašu, ili su meni John Wick i Nobody toliko podigli kriterijum, da sam postao previše strog prilikom ocenjivanja, saznaćete ako se odlučite da pogledate Ambulance.
Želim vam lep i prijatan dan. Hvala na pažnji.
Izvor: Marko Veljković, Report.rs, Foto: opentapes.org
Pratite portal Report.rs na instagramu i fejsbuku