Hospitalizovani pacijenti sa kovidom-19 i ozbiljno oslabljenim imunitetom mogu da imaju koristi od lečenja prečišćenim, visoko koncentrisanim oblikom krvne plazme bogate antitelima od prethodno zaraženih ljudi poznatih kao hiperimuni globulin, prema malom ispitivanju.
Istraživači sa sedištem u Holandiji merili su potrebu za mehaničkom ventilacijom, visokim protokom kiseonika u nosu, ponovnim prijemom zbog kovida-19 nakon otpusta iz bolnice ili nedostatkom kliničkog poboljšanja među 18 ispitanika četiri nedelje nakon primene bilo SARS-CoV-2 hiperimunog globulina ili imunoglobulina koji nije sadržao antitela na koronavirus.
Ovi neželjeni ishodi su se desili kod 20 odsto pacijenata koji su primili hiperimuni globulin sa antitelima na kovid-19, u poređenju sa 88 odsto onih koji nisu, prema izveštaju objavljenom ove nedelje na medRxiv pre stručne recenzije, prenosi Reuters.
Učesnici ispitivanja bili su pacijenti sa transplantacijom organa koji su uzimali jake imunosupresivne lekove i drugi sa bolestima ili režimima lekova koji su narušili funkciju imunskih ćelija zvanih B ćelije.
Kod pacijenata sa teškom imunokompromitacijom, SARS-CoV-2 hiperimuni globulin “može da smanji rizik od teškog oblika kovida-19 i može se bude koristan kada nije dostupna terapija monoklonskim antitelima”, zaključili su istraživači.