Verujemo da motivi donošenja ove odluke nisu procena proizvoda kompanije Kaspersky, za šta se kontinuirano zalažemo u saradnji kako sa BSI tako i sa drugim organizacijama širom Evrope, već da je reč o politički motivisanim razlozima.
Kaspersky će nastaviti da uverava partnere i klijente u kvalitet i integritet naših proizvoda, a sarađivaćemo i sa BSI kako bismo dobili razjašnjenje ove odluke i priliku da odgovorimo na iznete sumnje kao i sva druga pitanja regulatora.
Kompanija Kaspersky čvrsto veruje da transparentnost i kontinuirana primena konkretnih mera koje potvrđuju naš integritet i i verodostojnost, kao i trajna posvećenost našim klijentima nemaju alternativu. Kaspersky je globalna privatna kompanija iz oblasti sajberbezbednosti i, kao privatna kompanija, nema nikakve veze da ruskom ili bilo kojom drugom vladom.
Verujemo u mirni dijalog kao jedino sredstvo za prevazilaženje konflikata. Rat ne donosi ništa dobro bilo kome.
Naša infrastruktura u kojoj se obrađuju podaci korisnika izmeštena je u Švajcarsku 2018. godine. Od tada, maliciozni i sumnjivi fajlovi koje korisnici Kaspersky proizvoda širom Evrope dobrovoljno dele sa nama, obrađuju se u dva data centra u Cirihu. Ovi data centri se održavaju po najvišim svetskim standardima industrije, kako bi se osigurao najviši nivo njihove bezbednosti. Pored ovih postrojenja za obradu podataka vezanih za sajbernapade, statistika koja se dobija od korisnika može biti obrađivana u okviru KSN servisnih lokacija koje se nalaz širom sveta, uključujući Nemačku i Kanadu. Bezbednost i integritet naših servisa i inženjerskih praksi potvrđeni su od nezavisnih autoriteta i njihovih procena: kroz SOC 2 Audit analizu koju je izvšio auditor iz “Big Four” grupe, i kroz ISO 27001 sertifikaciju i nedavnu re-sertifikaciju od strane TÜV Austria.
Kaspersky je kompanija koja je postavila standard industrije kada je reč o digitalnom poverenju i transparentnost. Naši korisnici mogu da izvrše besplatni tehnički i sveobuhvatni pregled naših rešenja što će im omogućiti da:
– Izvrše pregled naše dokumentacije razvoja softvera, što uključuje i analizu pretnji (threat analysis), analizu bezbednosti (secure review) kao i primenu bezbednosnih testnih procesa (application security testing processes)
– Izvrše pregled izvornog koda naših vodećih rešenja, što uključuje Kaspersky Internet Security (KIS), našeg vodećeg proizvoda za pojedinačne korisnike, kao i Kaspersky Security Center (KSC) kontrolne konzole za proizvode za velike kompanije
– Izvrše pregled svih verzija naših nadogradnji i ažuriranja AV baze, kao i svih tipova informacija koje Kaspersky proizvodi šalju na našu KSN mrežu zasnovanu na cloud-u.
– Rekonstruišu izvorni kod kako bi se uverili u njegovo podudaranje sa javno dostupnim modulima
– Pregledaju rezultate eksterne procene inženjerskih praksi kompanije, koje je izvršila jedna od „Big Four” kompanija
– Izvrše pregled SBOM (Software Bill of Materials) za Kaspersky Internet Security (KIS), Kaspersky Endpoint Security (KES) i Kaspersky Security Center (KSC)
Izvor: B92, KASPERSKY, Foto: print screen