Kompanija „Meta“ kreše troškove i ukida brojne povlastice koje su uživali zaposleni. Rukovodstvo kompanije je obavestilo radnike da više neće imati besplatnu uslugu pranja veša, spremanja stana i da će vreme za topli obrok biti pomereno za pola sata.
Vest da je zaposlenima u matičnoj kompaniji Fejsbuka, Instagrama i Votsapa, „Meta“, ukinut veliki broj povlastica koje su imali, uključujući besplatne usluge u perionici veša i hemijskog čišćenja i usluge spremanja stana, kao i da će besplatna večera biti pomerena sa 18 časova na 18.30, prvi je objavio Njujork tajms, kako prenosi Gardijan.
To što je termin za besplatnu večeru pomerena za pola sata znači da će manje zaposlenih uspeti da jede u kampusu, pošto poslednji autobus koji prevozi radnike polazi u 18 časova. Zato će zaposleni morati da biraju između besplatnog obroka ili besplatnog prevoza do kuće. Takođe, zaposleni neće imati priliku da ponesu hranu ili ostatke sa sobom.
U elektronskoj poruci na internom sajtu kompanije, portparolka „Mete“, Trejsi Klejton, je navela da: „Usluge koje obezbeđuje naša kuhinja su predviđene pre svega za zaposlene kad rade u kancelariji… Želimo da se hrana servira u vereme koje odgovara zaposlenima koji rade do kasno“.
Saopštenje je izdato u sklopu najave da se od 28. marta zaposleni u „Meti“ vraćaju u kancelariju, mada još uvek stoji ponuda i za rad na daljinu i hibridni oblik rada.
Zaposleni su bili zatečeni i veoma revoltirani kada su čuli vest, prema rečima sedam zaposlenih koji su prihvatili da budu zaštićeni izvor za Njujork tajms. Kako su otkrili, u odeljku za komentare na internoj stranici kompanije mnogi zaposleni su protestovali.
Neki su pitali da li „Meta“ planira da nagradi zaposlene na neki drugi način, kao i da li je kompanija sprovela anketu među zaposlenima da utvrdi kako će nove promene uticati na njihovo raspoloženje.
Kao odgovor na ukidanje ovih povlastica, zvaničnici „Mete“ su naveli da će povećati doprinose za zdravstveno osiguranje zaposlenih sa 700 dolara na 3.000 dolara od ove godine. Trenutni fond osiguranja pokrivao je troškove vezane za fizičko ili mentalno zdravlje, finansijsko planiranje i brigu o deci, starijim osobama i kućnim ljubimcima.
Glavni tehnološki direktor kompanije, Endru Bosvort, branio je promene i kritikovao zaposlene koji su sebi dali za pravo da bilo šta komentarišu u negativnom svetlu. Jedan zaposleni kritikovao je sve koji su komentarisali kako će ovo naškoditi kulturi na radnom mestu u kompaniji „Meta“.
„Iskreno rečeno, kada smo gledali kako kolege pune po 10 kutija odrescima koje će da ponesu kući, tada niko nije brinuo o našoj kulturi“, jetko je primetio. „Odluka je doneta kako bi se suzbile neke od zloupotreba i eliminisalo šest miliona kutija u kojima je odnošena hrana“.
Neobično, ali ovaj komentar je naišao na podršku najvećeg broja kolega i do kraja nedelje je imao najviše pozitivnih ocena.
Portparol kompanije „Meta“ rekao je za Njujork tajms da ove promene odražavaju promene s obzirom na hibridni oblik rada.
U februaru, izvršni direktor kompanije, Mark Zakerberg, predstavio je promene u kompaniji koja se kreća ka metaverzumu, još uvek uglavnom hipotetičkom virtuelnom svetu kome pristupa tehnologija virtuelne i proširene stvarnosti. Pored raznih novih slogana i promena internog brendiranja, Zakerberg je najavio ida će zaposlene zvati „metadugari“.
Uprkos Zakerbergovom poverenju u promenu, kompanija je prošlog meseca doživela istorijski pad jer su podaci iz najnovijeg izveštaja pokazali da su imali prvi pad u broju dnevnih korisnika.
Akcije „Mete“ su pale za 26,4 odsto samo u jednom danu u februaru, što je jedan od najvećih jednodnevnih gubitaka u istoriji za jednu američku kompaniju. Pad je doveo do toga da je Zakerbergovo lično bogatstvo palo za skoro 30 milijardi dolara.
Izvor: The Guardian, rts, F0to: Pixabay