Ako ste jedna od miliona žena koje planiraju da koriste tretmane za neplodnost da bi rodile bebu, imajte na umu da su nova istraživanja pokazala da žene mogu da budu pod povećanim rizikom od kardiovaskularnih komplikacija i komplikacija povezanih sa trudnoćom, posebno ako imaju 35 ili više godina.
„Starosti majke, posebno 35 godina i više, povećava rizik od pojave ili razvoja stanja, kao što je hronični visok krvni pritisak, koji povećavaju rizik od komplikacija u trudnoći“, rekla je autorka studije dr Pensi Vu, viši predavač i počasni konsultant akušer i subspecijalista za fetalnu medicinu na Medicinskom fakultetu Univerziteta Kele u Stafordširu, UK, u saopštenju.
Studija, objavljena u Journal of the American Heart Association, uporedila je više od 106.000 porođaja u kojima je beba začeta uz pomoć potpomognute reproduktivne tehnologije sa više od 34 miliona porođaja začetih bez takve pomoći.
Žene koje su koristile tretmane za neplodnost imale su više postojećih zdravstvenih stanja, kao što su visok krvni pritisak i dijabetes, i veća je verovatnoća da će biti gojazne kada započnu lečenje, pokazalo je istraživanje.
Žene koje koriste potpomognutu reproduktivnu tehnologiju da bi zatrudnele imale su 2,5 puta veći rizik od akutne bubrežne insuficijencije i 65 odsto veći rizik za nepravilan rad srca.
Imale su i 57 odsto veći rizik od abrupcije placente, kada se posteljica odvoji od unutrašnjeg zida materice pre rođenja bebe. Žene su takođe imale 38 odsto veću verovatnoću da će im biti potreban porođaj carskim rezom, a 26 odsto veća verovatnoća da će beba biti rođena pre vremena.
Ograničenje studije je bilo to što nije upoređivala različite tretmane plodnosti, što je “važna razlika”, rekao je specijalista za reproduktivnu endokrinologiju i neplodnost iz Čikaga dr Sigal Klipštajn koja nije bila uključena u studiju, prenosi CNN.
“Mogu postojati značajne razlike između grupa na osnovu vrste lečenja plodnosti, dužine lečenja i vremena između lečenja i začeća”, rekla je ona.
Postojali su povećani rizici za žene koje su bile podvrgnute tretmanu neplodnosti čak i kada nisu imale ranije simptome srčanih bolesti, takođe je pokazala studija.
“Bili smo iznenađeni da je asistirana reproduktivna tehnologija nezavisno povezana sa ovim komplikacijama, za razliku od toga da je povezana samo sa postojanjem već postojećih zdravstvenih stanja ili samo među starijim ženama koje su podvrgnute lečenju neplodnosti”, rekla je dr Vu.
“Često je osnovna neplodnost, a ne tretman plodnosti, ono što je povezano sa lošijim ishodima”, rekla je dr Klipštajn koja nije bila iznenađena nalazom.
Ona je ukazala na PCOS, ili sindrom policističnih jajnika, uobičajen hormonalni poremećaj kod žena. To je vodeći uzrok neplodnosti i takođe dolazi sa povećanim životnim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
Žene sa PCOS imaju sedam puta veće šanse da dožive srčani udar, rekla je ona i dodala:
“Prema trenutnoj studiji, jedna od pet žena ulazi u trudnoću sa istorijom kardiovaskularnih faktora rizika”, rekla je Klipštajn, što može povećati zdravstvene rizike za ženu dok nosi i rađa svoje dete.
Dr Klipštajn je rekla da je glavna poruka studije potreba da se žene pozabave svim faktorima rizika za srčana oboljenja pre nego što zatrudne, ako je to moguće.
Žene se mogu fokusirati na gubitak težine, snižavanje visokog krvnog pritiska i držanje holesterola pod kontrolom, rekla je ona.
“Poruka je da lekari treba da savetuju sve žene sa postojećim kardiovaskularnim faktorima rizika koje bi mogle da zatrudne o rizicima vezanim za trudnoću, bez obzira da li imaju istoriju neplodnosti ili ne“, dodala je doktorka.
Izvor: CNN, N1, Foto: pixabay