Slava Sveti Trifun se obeležava u Srbiji 14. februara. Kao i za svaku slavu kod nas, postoje običaji koje treba ispoštovati i za dan ovog sveca. Naravno, zavisi i u kom delu Srbije se obeležava, jer su običaji različiti.
Po legendi, Trifun je živeo u vreme vladavine rimskog cara Gordijana III čija je ćerka bolovala od tada nepoznate bolesti. Lekari nisu mogli da joj pomognu, a onda ju je, prema predanju, Trifun iscelio. Veruje se da je rođen u trećem veku u selu Kampsada, u antičkoj regiji Frigija. Njome su kroz istoriju vladale mnoge moćne države, među kojima je i Rim, a pripada današnjoj Turskoj. Njegove mošti su prenesene iz tog sela u Carigrad, odnosno Istanbul, danas najnaseljeniji turski grad.
Sveti Trifun je zaštitnik poljskih useva. U narodu je veoma omiljen i jedan srpski zapis iz XVI veka, u kome se spominje kao zaštitnik vinogradara što je dokaz dugotrajnosti ove tradicije. Tog dana se gleda u nebo i ako je vedro, kaže se „Na Trišindan vedro, biće suše“ ili: „Pašće kiša ο Triši, biće rodno“, piše Istorijski zabavnik.
Po jednom verovanju, Sveti Trifun svakog 14. februara pobode u zemlju ugarak, tako da sa ovim danom stiže proleće, budi se priroda, kao i najuzvišenije osećanje kod ljudi – ljubav.
Ovaj svetac se poštuje i u Boki Kotorskoj, Dubrovniku, Šumadiji, Popovom Polju, Bariju i ostalim gradovima juga Italije.
Izvor: Istorijski zabavnik, Foto: Pixabay