Istraživači u Belgiji razvili su sistem veštačke inteligencije koji predviđa rizik od srčanog udara zahvaljujući skeniranju mrežnjače.
U studiji grupe istraživača sa Univerziteta u Leuvenu utvrđeno je da kapilare u mrežnjači oka pogađaju i kardiovaskularne bolesti, a efekti kardiovaskularnih bolesti se u određenoj meri mogu predvideti skeniranjem mrežnjače.
Navodi se da je pripremljenim sistemom veštačke inteligencije moguće predvideti da li pacijentima preti opasnost od srčanog udara u narednih godinu dana. Ističe se da sistem radi sa 70-80 odsto tačnosti.
Preventivno lečenje moglo bi se započeti ranije zahvaljujući sistemu, koji može biti dodatni dijagnostički mehanizam u kardiovaskularnim pregledima pacijenata.
Profesor Aleks Frangi, koji je vodio tim koji je sproveo istraživanje, podsetio je da su kardiovaskularne bolesti jedne od bolesti koje uzrokuju najviše slučajeva prerane smrti na svetu.
“Skeniranje mrežnjače relativno je jeftino i rutinski se koristi u mnogim očnim klinikama. Kao rezultat automatskih skeniranja, osobe s velikom verovatnoćom da će se razboleti mogu se brže uputiti na kardiološki pregled. Skeniranje se takođe može koristiti za praćenje ranih znakova srčanih bolesti”, poručio je Frangi.
Razvijeni sistem veštačke inteligencije koristio se složenim skupom algoritama koji omogućavaju kompjuterima da otkriju uzorke podataka i na taj način daju predviđanja.
U razvoju sistema analizirani su snimci mrežnjače i srca 5.000 ljudi. Podatke korišćene u studiji pružila je britanska biomedicinska baza podataka Biobank.
Izvor: aa.com.tr, b92, Foto: Pixabay