Mnogi od nas potpuno nesvesno prave greške prilikom vežbanja. Ako redovno trenirate u teretani ili ako vežbate kod kuće, a ne vidite rezultate, nemojte da odustajete od fizičke aktivnosti. Pažljivo razmotrite vaš plan vežbanja i procenite da li u njemu ima nekih propusta koje ste prevideli.
Predstavaljamo vam neke od najčešćih grešaka koje pravimo pri vežbanju:
Velika očekivanja za kratak period
Većina žena se ušeta u fitnes centar sa planom da vežba mesec, dva i za to vreme smrša 5-6 kilograma ili smanji obim za 7-8 centimetara. Nažalost, ne ide to baš tako. Vežbanje treba da bude način života, a ne privremena aktivnost pred leto. Redovno vežbanje sigurno će doneti rezultate, samo što morate biti uporni i motivisani.
Neredovno vežbanje
Ako tražite izgovore i odustanete od vežbanja neki odredjen period, izgubićete ritam treniranja koji ste razvili kada ste redovno trenirali. Potpuno pogrešno je da mislite, da ako ste propustili vežbanje poslednje dve sedmice, možete da nadoknadite sa jakim, agresivnim treningom i duplim serijama vežbi. Tako samo rizikujete da se preforsirate, a to vodi do povećanja krvnog pritiska, ubrzanog rada srca, dehidracije, gubitka kiseonika i sl. Potrebno je da pronadjete ravnotežu.
Počinjanje treninga bez vežbi za rastezanje i zagrevanje
Ako isključite vežbe za rastezanje i zagrevanje, rizikujete da se povredite, ali i umanjite učinkovitost treninga. Pred svaki fitnes trening obavezno praktikujte vežbe istezanja, a najbolje je da sa njima i završite vežbanje.
Za skidanje stomaka samo trbušnjaci
Znamo svi da, ako se ne oslobite viška masnih naslaga na stomaku, nema ravnog stomaka. A da biste odstranili naslagano salo, nisu vam potrebni samo trbušnjaci. Neophodno je da radite kardio vežbe i da smanjite unos kalorija, naravno.
“Najvažniji su rezultati koje pokazuje vaga”
Kilogrami koje pokazuje vaga treba da su vam važni i da vas motivišu, ali nemojte svaki dan da očekujete rezultate. Vežbe za učvršćivanje tela mogu pokazati rezultate u vašem izgledu, bez da ih pokažu i u kilogramima. Najbolje je da učinkovitost vežbanja ocenjujete po tome kako vam stoji odredjena odeća ili prosto, kako se vi osećate u sopstvenoj koži.
Izbegavanje vežbi sa tegovima
Mnoge žene se boje da će “nabiti“ previše mišića vežbama sa tegovima, pa ih zato izbegavaju i primenjuju samo kardio vežbe. Ali, svaki trening treba da bude izbalansiran, što znači da su vam potrebne i kardio vežbe, ali i vežbe sa tegovima. Žene, naravno, imaju mnogo manje testosterona u svom telu od muškaraca, pa zbog toga umereno vežbanje sa tegovima ne može od nas da napravi bodibildere. Ako telo ima veliku mišićnu masu, sagoreva više kalorija, čak i kada miruje. Zato, da biste formirali svoje telo, ne treba da preskačete vežbe sa težinom i otporom.
Početak sa kardio vežbama, a potom vežbanje sa težinom i otporom
Pogrešno. Uvek trebate započeti sa vežbama sa tegovima i otporom, zato što u suprotnom rizikujete da izgubite energiju za njih kad završite sa kardio vežbama. Za izbalansiran trening, započnite sa 10 minuta vežbi za zagrevanje, nastavite sa 20-30 minuta vežbi sa tegovima ili na spravama sa otporom i završite sa 20-30 minuta kardio vežbi.
Praktikovanje istog fitnes plana duže vreme
Mnogo je važno da imate fitnes plan po kojem ćete se orijentisati pri vežbanju, ali je isto tako važno i da taj plan menjate i nadogradjujete. Ako svaki put imate rutinu, vremenom se telo navikne na tu rutinu i počinje da sagoreva manje kalorija. Iste te vežbe, koje su vam na početku donosile sjajne rezultate, nakon odredjenog perioda gube efikasnost. Znači, radite raznovrsne vežbe i povećavajte intenzitet.
Izvor: žena sam ja, Foto: Pexels