Marko Veljković i Report.rs su ugostili talentovane dame koje stoje iza bloga i bukstagram profila book.hub.theblog, a one su za vas spremile poznate, ali i zaboravljene klasike koje možete čitati ove zime. Uživajte u nastavku teksta.
Za dobre knjige uvek je pravo vreme, ali za one najbolje ponekad nam je potrebno da se osamimo i udobno smestimo u toplinu svog doma, pa zaronimo u prelepo složene, bezvremene misli koje tvore – klasici.
Koje god klasične priče da se mašite, nećete pogrešiti. Duša će vam biti zahvalna. Na oplemenjivanju, na proširivanju vidika, na pomoći da bolje i jasnije razumete sebe i sve oko sebe.
Da u svakom smislu uživate u načinu na koji je delo pisano.
Ovo su naši predlozi koji će vas, nadamo se, grejati ove zime:
1. Evgenije Onjegin, Aleksandar Puškin

Najčuveniji roman u stihovima. Glavni junak, Evgenije Onjegin, živi jedan pravi boemski, isprazni život. U nemogućnosti je da spozna pravog sebe i svoja osećanja i zbog toga neizmerno pati.
Zato neće moći da odgovori na iskrena i nežna osećanja Tatjane Larine, koja kroz svoju patnju sazreva i pronalazi svoj pravi životni put.
Mnogi će reći da vole ovo delo, ali ne i glavnog junaka.
Tatjana je zato, s druge strane, jedan od omiljenih ženskih likova u književnosti gotovo svima.
Zašto da (ponovo) pročitate baš ovo delo? Puškin prosto pleni lepotom svog izraza, u prevodu Milorada Pavića utisak je još bolji.
Smatra se najboljim ruskim pesnikom, ocem ruske moderne književnosti; među onima koji mu se nemerljivo dive je bio i Dostojevski. Mnogi smatraju da je ovo delo gotovo proročko – da je predvideo svoju smrt pišući o pogibiji pesnika Lenskog.
2. Dama s kamelijama, Aleksandar Dima Sin

Ona je prelepa mlada kurtizana, Margerita Gotje. On je mladić iz dobrostojeće provincijske porodice, Arman Dival. Upoznaće se jedne večeri u pozorištu u Parizu i mnogo zavoleti. Biće spremni da žrtvuju sve zarad ljubavi, ali će na kraju ta ljubav biti žrtvovana.
Kako i zbog čega, ako još uvek ne znate, možda je sada pravo vreme da otkrijete.
Iako se ovo delo smatra jednim od najvećih ljubavnih romana na svetu, Dima je želeo da prikaže realnu sliku društva 19. veka i njegov lažni moral. Za razliku od Tolstojeve Ane Karenjine, ovde je kritika društvu upućena direktnije. Vrlo jasno, nedvosmisleno se iznose razlozi stradanja junaka.
Suptilna jednostavnost u pripovedanju čini da vas Dama s kamelijama neosetno uvuče u svoj svet i da knjigu ne ispuštate dok je ne pročitate do kraja.
3. Za kim zvono zvoni, Ernest Hemingvej

Sigurno jedan od najvećih antiratnih romana ikada napisanih. Glavni junak, Robert Džordan, mladi američki brigadir, dobija naredbu da digne u vazduh most koji se nalazi iznad duboke klisure, iza Frankovih linija. Trebaće mu pomoć gerilaca koji su na Frankovoj teritoriji, jer most mora biti srušen tačno u trenutku kada počinje velika ofanziva lojalista.
Od rušenja mosta zavisi sudbina cele ofanzive, a od hrabrosti španskih seljaka sudbina čitavog čovečanstva. U granatiranju tog mosta simbolično je predstavljena borba sveta protiv fašizma.
Ovo jeste napeta priča o ratnim avanturama i prikaz teške, sumorne tragedije španskih seljaka koji se bore za život, ali je i velika Hemingvejeva priča o besmislenosti rata i uzaludnosti ljudskih žrtava.
Ono što zauvek pamtimo i nosimo kao konačni utisak posle čitanja zapravo je sam naslov, preuzet iz čuvene pesme Dona Džona, koja govori o tome da u ratu nema pobednika: „I zato nikad ne pitaj za kim zvona zvone. Ona zvone za tobom.“
4. Nepodnošljiva lakoća postojanja, Milan Kundera

U ovoj knjizi Milan Kundera suprotstavlja dve filozofije života i dva načina življenja. Dok jedni sa lakoćom prihvataju promene, život posmatraju kao niz trenutnih zadovoljstava, uživaju u svakom trenutku, drugi dublje promišljaju, više osećaju i dalje vide, pritisnuti težinom sopstvene egzistencije.
Kroz ova dva pola, gde lakoću predstavljaju Tomaš i Sabina, a težinu i ozbiljnost Tomaševa supruga Tereza i Franc, pratimo ljubavni četvorougao i neraskidive veze između aktera. Bolna 1968. Godina za Čehe i upad ruskih tenkova u Prag kulise su za odigravanje ove još intenzivnije ljudske drame.
Glavni junaci su razapeti između rodoljublja i želje da što dalje odu iz zemlje, između ljubavi i ispravnosti, želje da budu zajedno i da ne povrede druge oko sebe. To ovo delo čini duboko intelektualnim romanom, gde se raspravlja o raznim temama – o Ničeovoj filozofiji večnog vraćanja, o postojanju Boga, o kiču. Takođe, ovo je i jedan pravi ljubavni roman u kome nema srećnog rešenja i u kome ljubav ne donosi sreću, već puno nesreće, bola i unutrašnjeg raspadanja.
Book Hub blog želi svima srećnu i prosperitetnu Novu 2022. godinu, puno knjiga i dobrih čitanja!
Ako su vam se dopale ove preporuke, na linku ispod teksta možete da posetite Book Hub blog i da uživate u ostalim njihovim osvrtima.
bookhub.rs
Izvor: Marko Velković, report.rs, Book Hub, Foto: pixabay