Turšija je veoma zdrava. Ona uspostavlja svojevrstan “ekosistem” u telu i pročišćava organizam.
Međutim, ni sa turšijom nikako ne treba preterivati, niti se u toku pripreme turšije ne treba dodavati velika količina soli i drugih aditiva koji predstavljaju izvore natrijuma.
Naročitu pažnju sa konzumiranjem turšije treba da obrate srčani bolesnici, kao i osobe koje imaju problema sa bubrezima. Zbog dodatka sirća, sa unosom turšije treba da budu obazrive i osobe koje pate od gorušice i hiperaciditeta, ali i osobe koje imaju čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu.
Ali, da bi turšija bila ukusna i zdrava, nije bitan samo recept, već i druge radnje kako se turšija ne bi ukvarila.
Pravilan izbor povrća
U kofe, odnosno burad za zimnicu i turšiju ne ide apsolutno svako povrće. Najčešće se stavljaju krastavčići, paradajz, šargarepa, paprike, paradajz i crni luk. Veoma je bitno da povrće bude sveže. Dovoljno je da jedan paradajz ili kiseli krastavčić malo bude kvarljiv i ceo vaš trud će pasti u vodu.
Operite povrće i izaberite optimalne posude za čuvanje
Pre konzerviranja, povrće obavezno dobro operite. Pre slaganja u bure, povrće mora da bude suvo. S obzirom na to da turšija treba da bude sa vama do početka proleća, neophodno je da turšiju čuvate u burićima i posudama koje čuvaju njenu svežinu. Postarajte se da kofe za turšiju budu u celosti čiste, jer i najmanja nečistoća može upropastiti zimnicu (turšiju).
Pripremite i očistite povrće
Očistite povrće pre slaganja i odstranite peteljke. Uklonite srednji deo paradajza, karfiol iseckajte na komadiće, odstranite krajeve šargarepe i slično. Nakon slaganja, prelijte rastvorom za turšiju.
Izvor: pobedacompani.rs, Foto: Pixabay