„Na mlađima svet ostaje“ izreka je koju često koristimo, možda i olako, jer ne shvatamo koliko veliki značaj mladi imaju u našem svetu. Znamo da će nas nove generacije naslediti, i nastaviti tamo gde smo mi stali, te često ne čujemo ono što nam govore. Da su vredni naše pažnje i da itekako imaju šta da pokažu i doprinesu našem svetu pokazali su učenici niške Gimnazije „Bora Stanković“.
Naime, ovi, sada već učenici drugog razreda gimnazije, prošle godine došli su na ideju da naprave solarni panel koristeći limenke. U okviru takmičenja u preduzetništvu osnovali su kompaniju Ekolim i svom gradu, zemlji i celom svetu predstavili svoj proizvod. Kako kažu iz ove kompanije njihova misija je da „omoguće ljudima jeftiniji način dobijanja toplotne energije preko energetsko efikasnih solarnih panela od limenki“.
„Uvidevši finansijsko stanje porodica u našoj zemlji, odlučili smo da ljudima koji nisu u mogućnosti da kupe običan solarni panel, ponudimo jefrtiniji, a opet koristan proizvod“, navode.
Kompaniju čine Kaja Gavrilović, Tatjana Živadinović, Jana Simić i Rastko Petrović. „Oni su tim koji je svoje ideje pretočio u proizvod u koji su verovali, što je i poruka njihovim vršnjacima da do kraja treba verovati u svoje ideje i snove“, kaže njihova profesorka i mentorka Ana Veljković sa kojom smo razgovarali.
Kako su učenici došli na ideju da naprave ovaj proizvod?
Ideja je potekla iz naše svakodnevice, odnoso suočavanja sa zagađenjem životne sredine i svesti da se rešenje ovog problema, koji tišti čitavo čovečanstvo, nalazi u korišćenju obnovljivih izvora energije. Dakle formula je bila jednostavna; upotrebiti otpad tj. prazne limenke, za korišćenje sunčeve svetlosti koja je najveći dostupan obnovljivi izvor energije. Tako su dobili proizvod koji u isto vreme utiče na smanjenje zagađenje životne sredine, emisije čestica i štetnih gasova u vazduh, očuvanje šuma i fosilnih goriva koja se koriste za grejanje, ali i kućnog budžeta.
Sa kojim poteškoćama ste se susreli tokom proizvodnje?
Najveće poteškoća bilo je kod prikupljanja materijala za izradu prvog panela. Sve naredne aktivnosti učenicima su pričinjavale zadovoljstvo i izazov. Počev od promocije i reklamiranja proizvoda, pa sve do uspostavljanja saradnje sa Mašinskim fakultetom u čijoj u laboratoriji za termotehniku, termoenergetiku i procesnu tehniku je testiran solarni panel „Limenko“.
Razlika između „Limenka“ i ostalih solarnih panela:
Na koji način dolazite do limenki?
U početku su učenici limenke sakupljali sami, ali su kasnije u saradnji sa JKP Medijana iz Niša dobili kontejnere kao donaciju, u koje bi građani trebalo da odlažu korišćene limenke. Kontejeri su postavljeni na više punktova, na prometnim mestima u Nišu i na taj način je olakšano prikupljanje limenki. U poslednje vreme učenici organizuju i akcije prikupljanja limenki.
Mesta na kojima su postavljeni kontejneri:
- Park Svetog Save
- Čairski park
- Kej kod amfiteatra
- Dvorište Gimnazije „Bora Stanković“.
Ovi mladi ljudi pokazali su da je kada imate dobru ideju, entuzijazam i podršku moguće ostvariti svoje snove. Pored toga što brinu o životnoj sredini članovi Ekolima su i ljubitelji životinja te su odlučili da jedan panel poklone udruženju za zaštitu životinja u Nišu Zoo Planet.
Na ovaj način će životinjama koje ovde borave biti toplo tokom zime, jer će ovaj panel biti iskorišćen za dogrevanje prostorija u kojima se nalaze.
Za kraj razgovora Ana Veljković govorila je za portal Report.rs o daljim planovima kompanije.
Plan je da se privede kraju projekat „Limenku daj i Zemlji vrati sjaj“ koji realizuju u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije u okviru njihovog programa podrške „Snažno zeleno“. Svakako ih u narednom periodu očekuju novi izazovi, verujem i novi proizvodi, kao i pripreme za nova takmičenja na kojima očekujem da će im iskustvo koje su stekli do sada pomoći da postignu još bolje rezultate kao i da budu još uspešniji.
Izvor: Nevena Milojević, Report.rs, Foto: Ekolim
Pratite portal Report.rs na instagramu i fejsbuku