Privode se kraju radovi na Podvodnom umetničkom parku Likija-Kas u Antaliji, gde će biti izložene kopije istorijskih artefakata iz likijske civilizacije koje su krijumčarene iz regiona.
U okviru projekta koji je realizovan u saradnji Kancelarije guvernera Distrikta Kas, Opštine Kas i Razvojne agencije zapadnog Mediterana, istorijski artefakti koji su utvrđeni naučnim istraživanjima, napravljeni su od materijala otpornih na vodu.
Ukupno 658 izgubljenih i zaboravljenih likijskih artefakata, koji će posetiocima biti predstavljeni u umetničkom parku na površini od približno 10 hektara pod morem, ronioci su pažljivo spustili u vodu.
Podvodni fotograf Šukru Gursoj je zaronio čak 25 puta kako bi zabeležio trenutke spuštanja radova u vodu, a sve je trajalo oko 30 sati.
Guverner okruga Kas Šaban Arda Jazidži i načelnik Kasa Mutlu Ulutaš obukli su takođe ronilačka odela kako bi pratili aktivnosti koje u regionu Limanazi sprovode ronioci.
Jazici je za Anadoliju rekao da su artefakti koje treba spustiti pod vodu inspirisani likijskom mitologijom sa naučnog stanovišta, a izabrani su iz izgubljenog nasleđa krijumčarenog iz regiona.
Naglašavajući da se projekt brine o ekosistemu, Jazidži je rekao da se mišljenja naučnika koji su stručnjaci za tu temu uzimaju u obzir pri proizvodnji artefakata od materijala koji ne izazivaju zagađenje morskog sveta.
Cilj projekta je da se poveća broj ronjenja sa 80.000 na 300.000 godišnje i prošire turističke aktivnosti.
„Namera je stvoriti područje na kojem posetioci koji u region dolaze turističkim brodovima mogu park da posmatraju bez ronjenja. Artefakti postavljeni u regionu Limanazi posetiocima će ponuditi prijatno posmatranje na dubini od pet do 20 metara“, rekao je Jazidži.
Među radovima koji će biti izloženi pod vodom ističu se stubovi u ulici u gradu Patara, Posejdon i njegovi konji, himera i legenda o Belaroforonu, te spomenik Erbinna (Nerejide) u drevnom gradu Ksantosu.
Izvor: Anadolija, Foto: pixabay