Neke na oko zdrave navike ishrane i fizičke aktivnosti, kao i neki ustaljeni načini razmišljanja o telesnim mastima i međuljudskim odnosima mogu vam zapravo naškoditi. Pogledajte pet najčešćih grešaka:
Gotovo nijedan dan ne propuštam vežbanje
Svima treba odmor od fizičke aktivnosti, čak i profesionalni sportisti iz dva razloga. Prvo: telu trebaju novi izazovi kako bi održalo kondiciju i napredovalo. Drugo: previše treninga može dovesti do bolova u mišićima i povreda zglobova, manjka energije, nesnosnog umora, pa čak i depresije, upozorava dr. Jack Raglin, profesor kineziologije na univerzitetu Indiana u Bloomingtonu, koji je proučavao uticaj preterane fizičke aktivnosti na telo i um.
Ako ni jedan dan ne propustite vežbanje, to znači da vam je fizička aktivnost postala najvažnija stvar u životu, a to je već opsesija, upozorio je. Trebali biste sebi dati malo oduška. Umesto odlaska u teretanu, prošetajte. Isplanirajte dan bez fizičke aktivnosti i uživajte u društvu prijatelja. Čak i nedelju dana bez fizičke aktivnosti neće znatno uticati na vašu kondiciju. Ali, svakodnevno vežbanje bez prestanka hoće.
Vežbate li sve više i više, bez odmora i dovoljno vremena za oporavak, to vam čini sve manje i manje dobra, zaključio je dr. Raglin.
Uopšte ne jedem slatkiše
Smanjiti količinu slatkiša je mudro, ali želite li izbaciti sve slatkiše, to bi vam se moglo obiti o glavu. I to zato jer idete suprotno od temeljnih telesnih potreba.
Ljudima po prirodi treba slatko, upozorava dr. Janet Walberg Rankin, profesorka na Virginia Polytechnic Institute u Blacksburgu. Pokušate li izbaciti sve slatkiše iz ishrane, na kraju ćete imati silnu želju za slatkim. Trebali biste, umesto izbacivanja, nezdrave slatkiše zameniti zdravijim. Pojedite posudicu jagoda sa čokoladnim prelivom ili vrlo male količine nečeg zaista dekadentnog. Na ovaj ćete način zadovoljiti želju za slatkim i izbeći prejedanje (pazite samo da u kući imate tek male količine slatkog).
Jupi! Procenat mog masnog tkiva spao je na 18 posto
Ako postanemo ekstremni na nekom životnom području, bilo na poslu ili u teretani, vreme je za uzbunu. Verovatno vas brine nešto sasvim drugo, a vi ste fokusirani na kontrolu nekih stvari koje uopšte nemaju veze sa vašim problemom.
Okomite li se prežestoko na masno tkivo, oštetićete živce, unutrašnje organe, kao i hormonalnu sliku, koja zavisi o estrogenu koji proizvode masne ćelije. Padne li procenat masnog tkiva ispod normale, telo se nalazi u stanju izgladnjivanja. Tada se obustavljaju sve druge funkcije, poput ovulacije i stvaranja novog koštanog tkiva.
Šteta može biti trajna. Estrogen je uključen u izgradnju koštanog tkiva, što je uglavnom gotovo do 20-ih godina. Zaustavite li ovaj proces, možete celi život imati problema sa kostima. Trebali biste sagledati celu sliku. Fizička aktivnost i zdrava ishrana samo su deo zdravih životnih navika. One moraju biti usklađene sa uravnoteženim porodičnim životom, poslom i duhovnom stranom života – sve su to važne komponente zdravog života.
Izbacila sam ugljene hidrate
Ugljeni hidrati su važan deo zdrave ishrane, ma šta govorili zagovornici proteinskih dijeta. Oni su i glavno pogonsko gorivo – za mišiće i mozak. Izbacivanje ugljenih hidrata iz ishrane može dovesti do kratkotrajnog gubitka memorije, umora, manjka energije, manjkanja minerala i vitamina. U telo nećete unositi ni uvek potrebna vlakna. Trebali biste jesti uglavnom nerafinirane ugljene hidrate. Tražite namirnice koje su što manje obrađene. Najbolje povrće i žitarice punog zrna, zatim voće, hleb sa mekinjama i testeninu od tamnog brašna. Najgori izbor bi bili kolači, keks i drugi slatkiši od rafiniranih ugljenih hidrata. Loš izbor je i beli hleb.
Verna sam osoba i nikad ne napuštam ljude sa kojima sam povezana
Vernost je divna osobina, ali i ona ponekad gubi smisao. Ako ste u privatnim ili poslovnim odnosima zbog kojih ste hronično nesrećni i nema naznaka da bi se stvari mogle poboljšati, možda je vreme za prekid veza. Stres koji nastaje zbog stalnih sukoba, zameranja i nezadovoljstva donosi osećaj nemoći – i može vam ukrasti godine života. Istraživanja pokazuju da život u stresnom okruženju duže od pet meseci nužno dovodi do telesnih boli, poput glavobolje, gubitka kose i želudačanih problema, a dugoročno dovodi i do povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti. Psihološke štete mogu varirati od nesanice do teške depresije.
Okončati vezu ili bilo kakvo dugotrajno partnerstvo nije lako. Raskidati ne biste trebali olako (i to je krajnje nezdravo), ali ako se situacija ne popravlja ni nakon što ste preduzeli sve moguće mere koje vam stoje na raspolaganju, razmislite ko uopšte ima koristi od vaše vernosti? Razmislite o svojim osećanjima i počnite govoriti o tome. Partner i vi biste možda mogli potražiti pomoć stručnjaka, zajedno ili zasebno.