Leto polako prolazi, a u narednom periodu sve češće ćemo morati da se služimo kišobranima.
Kada napolju pada kiša, naš verni pratilac je skromni kišobran. Postoji mnogo razliičitih kišobrana: klasičnih, kišobranana na sklapanje, prozirnih, za oluju, automatskih, kišobrana za golf itd. I svako od nas ima različit ukus što se tiče kišobrana.
Pored činjenice da je kišobran neophodan aksesoar i da se često koristi, postoje i neki manje poznati podaci o ovoj praktičnoj stvarčici. Ovo su neke zanimljive činjenice o kišobranima koje verovatno niste znali.
Kišobran su izmislili Kinezi
Kao i mnogi drugi izumi, i kišobran je kineski. Kinezi su prvi napravili kupolu od tkanine, preteču današnjih kišobrana. U istorijskim izvorima zapisano je da se to dogodilo u prvom veku. Drevni kineski vladari vozili su se u kočijama iznad kojih se nalazila neka vrsta pokrivača za kočije, koji je bio kupolastog oblika i izrađen od tkanine. Zahvaljujući Putu svile, kišobran je iz Kine dospeo do Koreje i Japana, a zatim i do ostalih delova Azije. Kasnije je stigao i do Evrope.
Pojam kišobran (ambrela) vezan je za Sunce a ne za kišu
Koliko god to zvučalo nelogično, kišobran je naziv koji u stvari ne potiče od reči kiša, već bi se pre moglo tvrditi da je vezan za reč Sunce. Naziv kišobran (ambrela, amrel) vodi poreklo od latinske reči „umbra“ što znači „senka, sena“.
Ubrzo nakon što je ova reč prihvaćena u mnogim evropskim jezicima, promenjeno je njeno izvorno značenje – od stvari koja štiti od sunca u stvar koja štiti od kiše.
Najpoznatiji kišobran na svetu
Ako ste ljubitelj filmova, verovatno već znate da postoji i crni leteći kišobran uz čiju pomoć i sami možete da letite. Upravo to je svetski najpoznatiji kišobran, a sve zbog čarobne i neponovljive engleske dadilje Meri Popins, Diznijeve junakinje koja je prepoznatljiva po svom šeširu i letećem kišobranu. Meri je, gde god da je išla, nosila uz sebe svoj čarobni kišobran.
Nekada su samo žene nosile kišobrane
Kišobrani su nekada bili važan simbol ženstvenosti i isključivo su ih koristile žene. Uopšteno, kišobrani su često povezivani sa bogatstvom i visokom modom.
U mnogim drevnim kulturama, za muškarce koji su nosili kišobrane smatralo se da su feminizirani. Međutim, sredinom 18. veka, veza na relaciji feminizam – kišobrani je olabavila, nakon što je u javnosti primećeno da kišobran nosi upravnik jednog od mnogobrojnih zloglasnih smeštaja za prostituke, poznatih i pod nazivom „Magdalenske vešernice“. Ti katolički domovi za prevaspitavanje bludnica postojali su širom Irske čitava dva veka. Poslednji od njih je zatvoren 1996. godine.
Izvor: pixelizam.com, Report.rs, Foto: Pixabay
Pratite portal Report.rs na instagramu i fejsbuku