Zašto je beli veš dobro prati u vrućoj, a šareni u hladnoj vodi?
Zašto je temperatura vode bitna pri pranju belog i šarenog veša? Stručnjaci otkrivaju zašto bi za što bolje rezultate beli veš trebalo prati u toploj vodi, a šareni u hladnoj vodi, i trikove kako sprečiti da se odeća ošteti tokom pranja.
Nemojte se zavaravati: adekvatna temperatura vode ključna je za čist veš. „Temperatura vode određuje snagu i efikasnost procesa pranja, a izbor odgovarajuće temperature vode za određenu tkaninu važan je za smanjenje oštećenja koja nastaju tokom vremena“, objašnjava Gven Vajting, jedna od osnivačica kompanije za pranje rublja The Laundress i dodaje: „Dobro nameštena temperatura vode obezbeđuje efikasnije pranje i može da smanji mogućnost puštanja boje, skupljanja ili oštećenja tkanine“.
Dok se većina odeće napravljena od gusto tkanih vlakana (poput pamuka i lana) obično može prati u toploj vodi bez rizika od skupljanja ili bleđenja, savetnica za organizaciju napominje da je u slučaju i najmanje sumnje najbolje koristiti hladnu vodu. „Ne samo da hladna voda veoma smanjuje mogućnost oštećenja, već zahteva manje energije, pa je izvrsna za okolinu i štedi novac“, objašnjava.
Toplija voda održava rublje belim, ali budite oprezni
Iako je uobičajeno prati svu belu odeću u vrućoj vodi, to nije uvek najbolji način. Naime određena vlakna prilikom pranja u vrućoj vodi (iznad 40 stepeni) mogu se skupiti i oštetiti. Stoga je belu odeću, naprimjer majice i košulje, preporučljivo prati u mlakoj vodi koja ima temperaturu između 30 i 40 stepeni.
Gven Vajting dodaje da se topla voda obično preporučuje jer efikasnije uklanja nakupljenu nečistoću, znoj i mrlje, a uz to minimizira rizik skupljanja. Međutim, valja imati na umu to da može prouzrokovati bleđenje boja ili skupljanje određenih tkanina. Međutim, vruća voda skuplja odeću u jednom pranju dok je topla voda postepeno skuplja, tokom više pranja.
Kako bi vaša bela odeća bila duboko i temeljito oprana u toploj vodi, Čeril Nelson, osnivačica ‘Prepare with Cher’, preporučuje pranje na programu za osetljiv veš sa odećom sličnih nijansi. „Belu i svetlu odeću nemojte prati sa šarenom jer bi lako moglo doći do puštanja boja, a i nemojte natrpavati veš mašinu jer to može da rezultira oštećenjem i razvlačenjem tkanine“, dodaje Nelson.
Odeću svetlih boja najbolje je prati u hladnoj vodi
Šarene tkanine sadrže boje koje mogu da izblede, da puste boju po ostalom vešu ako se peru u toploj ili vrućoj vodi. Prema savetu stručnjaka, odeću tamnih i svetlih nijansi, kao i odeću napravljenu od osetljivih tkanina poput kašmira, svile ili vune, uvek treba prati u hladnoj vodi.
Ako imate fleke na šarenoj odeći, možete je tretirati na jednak način kao što biste to učinili s belim vešom. Kako bi se ovi odevni predmeti dubinski oprali, Nelson preporučuje da ih perete na programu za osetljiv veš sa što više hladne vode kako bi se slobodno kretali po bubnju mašine. Da biste što duže održali boje na odeći, svakako odeću pre pranja okrenite na unutrašnju stranu.
Kada niste sigurni, koristite hladnu vodu
Kako biste izbegli greške, Vajting preporučuje da uključite svoju mašinu tako da koristi ciklus hladne vode za sva pranja. „To će smanjiti rizik od oštećenja tkanine“, dodaje ona. Ako vam se beli odevni predmet nađe među šarenim vešom ili obrnuto, nemojte se uzrujavati. Jednostavno obojenu odeću stavite u posudu s vrućom vodom i malo sredstva za izbeljivanje, a nakon toga operite kao i inače, piše tportal.