Američki predsednik Donald Tramp kategorički je odbacio zabrinutost zbog klimatskih promena, tokom svoje posete požarima razorene Kalifornije, rekavši zvaničnicima da ne misli da “naučnici išta znaju o globalnom zagrevanju”.
“Sve će početi da se hladi, samo gledajte”, rekao je Tramp posle upozorenja da ne treba da “zanemari nauku”.
Požari, koji su se proširili na nekoliko američkih saveznih država, uništili su ogromne delove zemlje i ubili najmanje 36 ljudi od početka avgusta.
Naučnici već odavno upozoravaju da su ljudske aktivnosti dovele do povećanje globalne temperature na našoj planeti.
Međutim, Tramp kaže da je loša vatrogasna služba kriva što su se požari u SAD proširili na skoro dva miliona hektara površine Kalifornije, Oregona i države Vašingtona.
Tokom njegove posete zapadnoj američkoj obali, Tramp, koji često poriče klimatske promene, ponovio je kritiku na račun kalifornijskih vatrogasaca, koji se bore protiv požara koji bujaju.
U ponedeljak je Džo Bajden, demokratski kandidant za predsedničke izbore na američkim izborima u novembru, nazvao Trampa “klimatskim izazivačem požara”.
Tramp je 2018. kritikovao kalifornijsku upravu, ukazavši joj na primer Finske, koja je raskrčila šume da bi sprečila požare.
Na pitanje novinara da li klimatske promene doprinose velikim požarima, Tramp je odgovorio da mnoge zemlje nisu imale probleme sa njima u onoj meri u kojoj je imala Amerika, i da je najveći problem u lošoj organizaciji.
“Kada su u pitanju klimatske promene, da li će Indija promeniti svoj pristup? Da li će to uraditi Kina? Ili Rusija?”, upitao je Tramp.
On je ranije klimatske promene označio kao “mitske”, “nepostojeće” i “skupom prevarom”, mada je rekao i da su “ozbiljne”.
On je SAD povukao iz Pariskog sporazuma o klimi, kojim su se Amerika i još 187 zemalja obavezale da će rast globalne temperature u ovom veku održati dva stepena Celzijusova ispod preindustrijskih nivoa.
No, ironija je i da je odsustvo SAD iz Pariskog sporazuma promena koja će teško biti dostignuta.
U pariskom paktu, Kina se obavezala da će smanjiti svoju emisiju ugljen-dioksida najkasnije do 2030. Indija se složila da će smanjiti emisiju svojih gasova do iste godine, i u znatno povećati oslanjanje na kombinaciju sa obnovljivim izvorima enegije.
Rusija se obavezala da će do ciljanog roka smanjiti za 30 odsto emisiju ugljen-dioksida u odnosu na nivoe iz 1990.
Devet od deset najtoplijih godina na planeti zabeležene su od 2005. godine, prema podacima UN.
Izvor: BBC, N1, Foto: Unsplash