Retko koja osoba mlađa od 60 godina danas može da se pohvali kako nije nijednom odigrala neku video-igru. Možda ste počeli na Komodoru 64 ili nečemu slično, ali da li ste znali gde su koreni “gejminga”? Kako biste ispratili i ostale delove mini-serijala.
6. Pong – Novembar 1972. godine
Uspeh koji je ostvarila video-igra Pong, koju je napravio Alan Alkorn, značio je da će svet igara moći da postane pravi, isplativ posao. Bio je instant-hit i smatra se prvom komercijalno uspešnom video-igrom. Kada su videli koliki je uspeh Pong ostavio, i ostale kompanije usu počele da proizvode slične video-igre.
S druge strane, Atari je objavio brojne nastavke Ponga, a 1975. je stigla i verzija “za kućnu upotrebu”.
5. Magnavox Odyssey video-igre – Septembar 1972. godine
Magnavox Odyssey je prva kućna konzola za video-igre koja se našla u slobodnoj prodaji. Ideju je razvio Ralf Bejer, a prototip je nekoliko godina razvijao sa Bilom Harisonom i Bilom Rušom.
Uz kupovinu Magnavox Odyssey, dobijalo se 11 igara. U pitanju su: Table Tennis, Ski, Simon Says, Analogic, Hokey, Football, Cat and Mouse, Haunted House, Submarine, Roulette i States. Magnavox je prodavao i prvi pištolj za video-igre.
4. Galaxy Game – Novembar 1971. godine
Galaxy Game je manje poznata od dve najstarije arkadne igre, koje su se zasnivale na nešto starijoj “Spacewar”. Ovu video-igru su razvili Bil Pits i Hju Tak, u zgradi Univerziteta Stenford, otprilike u isto vreme kada je i Atarijev “Computer Space” objavljen (mada to još nije bio Atari).
Pits i Tak potrošili su 65.000 dolara na izgradnju dve prototipske konzole za Galaxy Game. Konzola je igračima naplaćivala 10 centi po igri ili 25 centi za tri, i bila je popularna među studentima univerziteta. Nažalost, nisu postigli komercijalni uspeh, jer nisu ni pokušavali.
3. Computer Space – 1971. godina
Ovo je prva arkadna video-igra, a istovremeno i prva komercijalno dostupna. I ona je, kao i “Galaxy Game”, zasnovana na ranijoj “Spacewar” igri. za Cumputer Space zaslužni su Nolan Bušnel i Ted Debni, osnivači Syzygy Engineering kompanije, prethodnika Atarija.
Partner im je bila kompanija Nutting Associates, a prodali su svih 1.500 napravljenih primeraka. Ovo je označilo zvaničan početak industrije video-igara.
2. Spacewar – 1962. godina
U pitanju je verovatno najuticajnija od svih video-igara na ovoj listi. Kao što smo videli, bila je inspiracija za neke naslednike deset godina kasnije. Spacewar je razvio Stiv Rasel, uz pomoć Martina Greca i Vejna Vitanena. Rasel je, takođe, imao pomoć u programiranju igara od strane Boba Saundersa i Stiva Pajnera.
Igra je kreirana za novoinstalirani DEC PDP-1 računar na MIT-u. Nakon što je objavljena, priključili su se i drugi studenti i zaposleni na univerzitetu. Tako su razni stručnjaci na tom području nastavili da je razvijaju.
1. Tennis for Two – 18.10.1958. godine
Mada će biti nekoliko različitih odgovora u zavisnosti od toga koga pitate, Tennis for Two se generalno smatra najstarijom video-igrom na svetu. Bila je to prva kompjuterska video-igra stvorena isključivo za zabavu, a ne za akademsko istraživanje.
Američki fizičar Vijilam Higinbotam iz Nacionalne laboratorije u Brukhejvenu je za nju zaslužan, a napravio ju je nakon što je pročitao uputstvo za upotrebu analognog računara Donner Model 30.