Predstavnici Vašingtona i Pekinga izrazili su predanost trgovinskom dogovoru dve zemlje uprkos eskalaciji napetosti njihovih odnosa na više frontova uz teške optužbe za COVID-19 i zatvaranje diplomatskih predstavništava, dok se odnos prema Kini pojavljuje kao jedno od značajnijih pitanja američkih izbora.
Uprkos porastu tenzija između Vašingtona i Pekinga i redovnim kritikama predsednika SAD Donalda Trampa usmerenim protiv Kine, zvaničnici dve vlade potvrdili su predanost sprovođenju trgovinskog sporazuma Faza jedan, ističe Volstrit džurnal, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih agencija.
Na videokonferenciji 24. avgusta sastali su se američki trgovinski predstavnik Robert Lajtizer, ministar finansija Stiven Mnučin i potpredsednik kineske vlade Liu He radi revizije trgovinskog sporazuma potpisanog u januaru.
List ocenjuje da je glavni značaj razgovora taj što su se oni uopšte dogodili s obzirom na sve veće podele između dve zemlje. Istovremeno, stručnjaci izražavaju duboku neizvesnost da li će sporazum preživeti američke predsedničke izbore jer bi Tramp mogao da odluči da ukine sporazum kao način da pojača svoju predizbornu poruku da ostaje čvrst u odnosu prema Kini. Sjedinjene Države i Kina kažu da su optimistični u pogledu svog trgovinskog sporazuma – čak i kada se dve supersile bore oko mnoštva drugih pitanja uključujući tehnologiju i nacionalnu sigurnost, ističe CNN.
Napetosti između SAD i Kine eskalirale su u nekoliko fontova – države su se međusobno optuživale za širenje COVID-19 i zatvorile par konzulata zbog pogoršanja nacionalne sigurnosti. SAD i Kina potvrdile su svoju posvećenost trgovinskom sporazumu demonstrirajući spremnost za saradnju čak i dok rastu napetosti u pitanjima koja se kreću od bezbednosti podataka do demokratije u Hongkongu, piše Blumberg, ističući da je Peking daleko od ispunjenja obećanja o povećanoj kupovini poljoprivredne, energetske i druge robe proizvedene u SAD.
Kina je, dodaje Blumberg, postigla određeni napredak u svojim obavezama iz sporazuma. Izmenila je propise kako bi omogućila uvoz različitih američkih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, istovremeno uklanjajući ograničenja stranog kapitala u osiguranju i hartijama od vrednosti, umanjila druge prepreke na finansijskom tržištu i dala zeleno svetlo određenim preduzećima poput Amerikan ekspresa i Masterkard da uđu na kinesko tržište.
Razgovor trgovinskih zvaničnika dve zemalja organizovan je uoči prvog dana Republikanske nacionalne konvencije, na kojoj su neki govornici kritikovali navodnu naklonjenost demokratskog kandidata Džoa Bajdena Kini, dok je Tramp rekao da će u slučajevu Bajdenove pobede Kina “posedovati” SAD. Očekivalo se da će Peking i Vašington razgovarati pre dve nedelje u sklopu šestomesečne revizije otkako je sporazum, potpisan u januaru, stupio na snagu 15. februara.
Tramp je, međutim, rekao da je otkazao te planove jer nije zadovoljan Kinom zbog njene uloge u borbi protiv pandemije COVID-19. Iako je Kina nedavno povećala kupovinu poljoprivrednih proizvoda, uključujući soju, daleko je od ispunjenja obveze da kupi američku poljoprivrednu robu u vrednosti od 36,5 milijardi dolara kako je dogovoreno januarskim sporazumom, ističe Rojters.Fđ
Tramp je računao na veću kupovinu kako bi, naglašava agencija, dobio veću podršku glasača u poljoprivrednim državama koje su ga podržale u 2016. Takođe, dodaje Rojters, Kina je kupila samo pet odsto od ciljanih 25,3 milijarde dolara energenata od SAD u prvoj polovini 2020.
Trgovinski sporazum Kine i SAD se pojavio kao iznenađujući izvor stabilnosti te i dalje otvara mogućnost trgovine dve najveće ekonomije čak i ako se bilateralni odnosi pogoršavaju u drugim područjima, piše Njujork tajms.
Vreme za optimistične vesti o stabilnosti trgovinskog sporazuma Kine i SAD nije moglo biti bolje, ističe BBC u analizi, dodajući da bi to najviše moglo koristiti Donaldu Trampu uoči izbora.
Pre desetak dana objavljeno je da su SAD i Kina “naglo” odložile zakazane pregovore namenjene reviziji sprovođenja trgovinskog sporazuma Faza jedan. Zvanično obrazloženje nije dato, ali je, ukazuje BBC, Pekingu trebalo dodatno vreme da obavi više kupovine američkog žita i druge robe.
U nedelji u kojoj se održava konvencija republikanaca, postizanje dogovora s Kinom o dugogodišnjim pitanjima pravi dobre naslove i omogućava Trampu da kaže da može “dovesti Peking za sto”, ističe BBC. Pritiskom Vašingtona na kineske kompanije Tramp želi da pokaže da je čvrst prema Kini, za razliku od “Peking Bajdena”, kako su on i njegove pristalice prozvale demokratskog predsedničkog kandidata.
Peking kao i pojedine tamošnje firme posmatraju celo to političko pozorište bez iluzije da će antikineska retorika Vašingtona ili pritisak – bilo Bajdenove bilo Trampove administracije – uskoro nestati. To je jedino u čemu se obe strane slažu, zaključuje BBC.
Izvor: N1, Foto: Unsplash