Danas ćemo razmotriti razliku između dve moderne tehnologije koje biju bitku na tržištu QLED i OLED.
Odmah na početku, istaknimo osnovnu razliku – QLED nije emisiona tehnologija, OLED jeste.
Šta to znači, znači da je QLED televizor u suštini LCD LED tip televizora, sa pozadinskim osvetljenjem koje daju klasične LED lampice. To osvetljenje onda prolazi kroz sloj „kvantnih tačaka“, (quantum dots, odatle Q u nazivu), koje čine svoju magiju i poboljšavaju performanse.
OLED sa druge strane, znači Organic Light Emitting Diode i kod ove tehnologije svaki piksel emituje svoje osvetljenje.
Sada ispitajmo situaciju dalje:
Preciznost pojedinačnih piksela
Činjenica da OLED televizori kontrolišu osvetljenje na nivou pojedinačnog piksela znači izuzetnu preciznost u tom zadatku, zapravo najveću moguću.
Šta ovo znači za korisnika? Znači da će crno biti tačno ono što treba da bude crno – i da može biti potpuno crno.
Nivo crne je jedna od najbitnijih stvari za kvalitetnu sliku, umnogome zahvaljujući tome što omogućava izuzetan kontrast.
Televizori sa LED pozadinskim osvetljenjem, kojima kao što smo utvrdili pripadaju i QLED TV uređaji, ugrubo funkcionišu ovako: LED lampice šalju svetlo, koje onda prolazi određenu obradu, i ekran reguliše šta i koliko pušta na određenoj sekciji.
To u praksi ne funkcioniše savršeno, i moguće je prelivanje i probijanje osvetljenja tamo gde ne treba. Stoga se pribegava dodatnoj kontroli – regulisanju rada samih lampica.
Reprodukcija boja
OLED televizori pružaju odličan nastup i kada su u pitanju boje – međutim ovde bitne za razgovor postaju spomenute kvantne tačke, prisutne kod QLED modela.
Objasnimo sada ukratko kako ove stvarčice fizičarskog imena rade.
Običan LCD LED ekran funkcioniše tako što LED diode emituju belo svetlo sa kojim ekran zatim radi kroz svoje posebne filtere – pretvarajući ga u različite boje i nijanse.
Međutim, problem je što LED lampica zapravo ne emituje belo svetlo već plavo. Zato se ona obavija fosforom, i rezultat je specifično LED belo, kakvo znaju ljudi koji su koristili LED sijalice.
Ovaj kompromis nije savršen za rad i kasniju reprodukciju boja, te tu u priču ulaze kvantne tačke – sitni kristali koji sijaju određenom bojom kada bacite svetlo na njih. Sa njima fosfor izlazi iz jednačine, a plavo LED svetlo ide na tanak film gde se nalazi ogroman broj kvantnih tačaka.
One zatim emituju boje u zavisnosti od svoje veličine – sa ciljem da se iz te mešavine boja dobije savršenije belo, sa kojim ekran posle bolje radi.
Kao što je rečeno, i OLED televizori odlično reprodukuju boje, govorimo o dve premium tehnologije na kraju krajeva. Ipak, QLED ovde odnosi jasnu pobedu, sa svojim hirurški preciznim i životno toplim bojama.
Jačina osvetljenosti
Prisustvo LED panela možda predstavlja problem QLED uređajima u nekim drugim aspektima, ali ovde je prednost – OLED TV prosto ne može da postigne toliko jako osvetljenje kao njegov rival.
Sa druge strane, OLED to donekle balansira time što zahvaljujući svojim nivoima crne, ne mora da bude toliko svetao u nekim situacijama da bi postigao izuzetan utisak, a posebno se ističe kod gledanja filmova ili serija u mraku.
QLED jača osvetljenost se posebno primećuje kod gledanja u osvetljenoj prostoriji, preko dana recimo. Takođe, QLED televizori posebno dobro kombinuju osvetljenost i vernu boju, zadržavajući prezicnost i toplinu pri britkom nivou svetlosti.
Ugao gledanja
OLED ovde uzvraća udarac. Slično kao kod nivoa crne, zasada samo najbolji i najnoviji QLED modeli mogu da se približe OLED-u na ovom polju, ali i oni ostaju iza.
Ako ne gledate TV sami, a TV je i dalje veoma socijalan tehnički uređaj, koji ispred sebe okuplja porodice, društvo i slično – verovatno neće biti mesta za sve u centralnoj poziciji ispred ekrana.
Neko će morati da sedi na fotelji po strani, a ako je neka zaista velika zgoda neko će možda morati čak i na pod. Ako imate OLED televizor, te osobe će i tom slučaju uživati u jednakom kvalitetu slike, ako ne, uglavnom će morati da pristanu na određene kompromise.
OLED ovde ponovo koristi svoju prednost spuštanja na nivo piksela. To garantuje izuzetnu brzinu odziva, i samim tim sjajno realizovane brze sekvence na ekranu, poput akcionih scena u filmovima ili određenih sportova.
Još neki benefiti OLED i QLED tehnologije
Kako OLED ima mnogo jednostavniji sistem osvetljenja, može da bude osetno tanji, mada daleko od toga da i QLED aparati nisu tanki i elegantni. U vezi sa ovim je i to da OLED troši manje struje.
OLED u ekstremnim situacijama može trpeti od organskog propadanja materijala. Način njegovog produkovanja slike je takav da dugo stajanje istovetne slike na ekranu može na duge staze prouzrokovati probleme toj zoni ekrana. Poznati primeri su logotipi televizija.
Radi se o problemu koji nije baš realan da se iskusi, ali ipak treba istaći da QLED ne mora ni da razmišlja o tome.
I OLED i QLED su na visokom nivou tržišne skale, tako da je gotovo izvesno da će bilo koji model biti Smart televizor – sa internet konekcijom i ostalim dijapazanom pametnih opcija.
Korejsko nadmetanje
Ako pratite svetske vesti znate da odnosi Južne i Severne Koreje dugo nisu bili bolji. Ne, ovde mislimo na nešto mnogo benignije – nadmetanje između Samsunga i LG oko ovih tehnologija.
LG je vođa tima OLED. Oni su uložili najviše u ovu tehnologiju i strateški joj se najviše posvetili. Danas i druge velike firme imaju OLED modele – Sony, Philips, Toshiba i drugi. Međutim, LG ima monopol na proizvodnju OLED panela i konkurenti ih kupuju od njega.
Na drugoj strani ringa je još jedan južnokorejski džin, Samsung.
Samsung je zapravo ušao u biznis sa OLED-om pre nekoliko godina, ali se povukao, odlučivši da se posveti QLED tehnologiji. Pokušavaju da izgrade svoj front i dosada su uspeli da u QLED frakciju privuku dve ozbiljne kineske kompanije, Hisense i TCL. Ovaj trio od skora čini „QLED alijansu.“
Zaključak
Kada je kupac u pitanju, izbor između OLED i QLED televizora spada u ono što se naziva slatkim mukama.
OLED-ov bastion su neverovatni kontrasti i realističnost slike koje može da postigne zbog svoje vrhunske kontrole osvetljenja i potencijala za apsolutno crno. Tu je i fantastičan odziv koji garantuje tečnost u svakom trenutku, kao i ugao gledanja koji će Vas načiniti popularnim domaćinom za gledanje finale Mundijala. Dizajn može biti tanak do mere ekstravagancije.
QLED će vas sa druge strane očarati prelepim bojama, sa kojima sve izgleda bolje i življe. I prosti informativni programi će imati dodatnu dozu vizuelne privlačnosti, a scene bogate bojama kao što su prirodnjačke emisije – ostaviće bez daha. Jačina osvetljenosti je još jedan aspekt gde QLED briljira. Njegova slika je “glasna” i ne da da propustite ništa, držeći Vas zakovanim za fotelju. Preciznost boja se zadržava i pri veoma svetlim sekvencama.
Izvor: tehnomanija.rs, Foto: unsplash.com